İşlem Görmüş Saçlara Çeşitli Bakım Önerileri

İşlem Görmüş Saçlara Çeşitli Bakım Öneriler
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi

İşlem Görmüş Saçlara Çeşitli Bakım Önerileri

Yüzde ilk dikkat çeken kısım saçlardır. Bu nedenle saçların bakımına da özen göstermek gerekir. Yanmış, sönük, kuru saçlar kimsenin istediği bir durum değildir. Bakımlı, hoş görünmek için saçlara çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Saç boyatmak bu uygulamalardan biridir. Fakat saç boyama işleminde bir hata yapmak saçın daha kötü bir hal almasına sebep olabilir. Bu nedenle saçlara çeşitli bakımlar uygulamak gerekir.

Saç Bakım Maskeleri

Sürekli boyanan saçlar, maşa/ düzleştirici gibi gereçlerle yıpranan saçlar için çeşitli çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu anlamda işlem görmüş saçlar için doğal maskeler yapabilmek mümkündür. Saçları temizlemek, parlak görünmesini sağlamak için mayonez oldukça iyi bir besindir. Saçlarınızın her yerine mayonez sürüp yarım saat bekledikten sonra yıkarsanız saçlarınız daha parlak ve ışıltılı görünecektir. Bunların yanı sıra özellikle saç boyama işlemlerinden sonra saçların koparak dökülmesini önlemek için yumurta maskesi oldukça etkilidir. 1 adet yumurta ile 1 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırarak saçınıza uygulayın ve yarım saat bekleyin. Haftada 1 gün uygulayacağınız bu maske ile saçlarınız güçlenecek ve kalınlaşacaktır.

Saç Boyama UygulamalarıKadınlar sıklıkla saçlarını boyamaktadır. Bu uygulamaların saçlara zarar vermemesi için saç boyasına bazı malzemeler eklenebilir. Özellikle açıcı kullandığınız durumlarda saç boyasına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koymanız hem boyanın zararlı etkisini azaltacak hem de saçınızın sertleşmesini önleyecektir. Saç boyama esnasında saçlarınızın yanması durumunda da çeşitli çözümler mevcuttur. Yanmış saçlar nasıl düzelir sorusunun cevabı kesinlikle bitkisel yağlardır. Saçınıza her gün tatlı badem yağı sürmeniz saçlarınızın köklerini güçlendirecek, saçlarınızı daha bakımlı hale getirecektir. Ayrıca saçlarınız boyama esnasında yandıysa, saçlarınızı taramamaya özen göstermelisiniz. Çünkü yanmış saçların kökleri güçsüzleşir ve tararken kolayca kopabilir. Bunlara ek olarak boyalı saçlar için üretilmiş şampuanları kullanmak doğru olacaktır. Ayrıca yıpranmış saçları daha da yıpratmamak için sıcak uygulamalardan kaçınmalısınız. Duş esnasında saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamamalısınız. Ayrıca düzleştirici, maşa gibi uygulamalardan uzak durmalı, saçlarınızı kurutma makinasıyla kurutmamalı doğal kurumaya bırakmalısınız. Saç boyama işlemini sık sık tekrarlamamak için boyanızın akmasını önleyebilirsiniz. Duştan sonra saçınıza biraz sirke dökmeniz boyanızın akmasını önleyecektir. Bu sayede sürekli saç boyamanıza gerek kalmaz. Sirkeyle saçınızı yıkadıktan sonra tekrar su ile yıkamamalısınız. Merak etmeyin, duş sonrası saçınızda sirke kokusu kalmayacaktır. Ayrıca saç renginizi sarı yapmayı düşünüyorsanız boya kullanmak yerine papatya suyunu tercih edebilirsiniz. Aktardan alabileceğiniz kurutulmuş papatyaları suyun içinde kaynatın ve kaynayan suyu soğumaya bırakın. Su soğuyunca saçınızın rengini açmak istediğiniz kısımlarına papatya suyunu sürün. Güneşin altında bekleyin. Güneş, saçınızın renginin açılmasına yardımcı olacaktır. Oksijenli su ile de saç rengini açmak mümkündür fakat bu tarz kimyasallar saçı daha fazla yıpratmaktadır. Bu nedenle önceliğiniz doğal yöntemler olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git