Japon Tarz Saç Stilleri

Japon Tarz Saç Stilleri

Japon kadınlarının pürüzsüz ciltleri ve parlak saçları ile adeta bir porselen bebeği andırdıklarını biliyoruz. Japon tarz saç stillerinde en dikkat çeken unsur kâküldür. Saçlar ister uzun, ister kısa, isterse küt olsun, kâkül mutlaka tercih edilmektedir. Kakül haricinde topuzlar, pratik ya da uğraş gerektiren saç modellerine de rastlayabiliriz.

Japonya’da bazı bayanlar sevimli görünmek adına oyuncak bebekler gibi giyinirler. Kahküller, perçemler, şapkalar, taçlar, tokalar onlara farklı bir hava kazandırır. Saçlarını çiçekler ile de süsleyebilirler. Japonlar genelde uzun saç tiplerinde perçem kullanırken, kısa saç tiplerinde kakül tercih etmektedirler. Uzun saç tiplerinde genellikle dalgalı saç tercih ederken, küt saç tipinde dağınık bir model tercih ederler. Omuzlara kadar olan kısa saç tiplerinde kalın kaküllerle birlikte düz bir model kullanmayı tercih etmektedirler.

Japonya’da en iyi ev en eski kullanılan saç modellerinden biri ‘’Kepatsa’’ adı verilen saç stilidir. Soylu kadınların özel günlerde kullandıkları saç modelleri arasında bulunmaktadır. Bu saç stiline bakarak, kadının hangi sınıfta yer aldığı anlaşılabilir ve ona göre kişiye saygı duyulurdu. Bu model, saçın arkaya doğru hilal şeklinde kabarıklık elde edilmesiyle yapılan topuza benzer bir stildir.

Kelebek Modeli, en çok podyumlarda moda ikonlarının kullandığı saç modelleri arasında yer almaktadır. Saçları sarıp, yuvarlayarak sarkıntılar elde edilerek yapılan fiyonk şeklinde bir modeldir. Kelebek saç modeli, dağınık ve şık bir modeldir.Japon okul tarzı saç modeli olarak kullanılan ortadan kabarık görünümlü saç modeli genelde genç kesim tarafından tercih edilmektedir. Uzun saçların yan kısımlardan serbest bırakılarak, ortadan kabarık bir şekilde arkaya doğru toplanmasıyla yapılan saç modelidir.

Japonların Güzellik Sırları

  • Kamelya çiçeği, Japonlar için özel bir çiçek türüdür. Kamelya çiçeğinden elde edilen yağı; yemeklere tat vermek, cildi güzelleştirmek, saç uzatmak gibi birçok alanda kullanırlar. Saçlarını yıkadıktan sonra, kamelya yağı sürerek saçlarının nemlenmesini sağlarlar. Japon kadınları saçlarını kamelya yağı ile doğal bir şekilde nemlendirmiş olur.
  • Yeşil çay banyosu yapmak, Japon gelenekleri arasındadır. Cilt güzelliği için yeşil çayın oldukça önemli olduğuna inanılır.
  • Kuru fırçalama tekniği ile vücutlarını toksinlerden arındırırlar. Kuru fırçalama dolaşım sisteminin çalışmasını sağlar. Böylece sağlıklı bir cilde sahip olunur. Bu teknikte fırçanın kıllarının doğal olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzun saplı fırçalar, işi daha da kolaylaştırır.
  • Japon kadınlar parlayan ciltlerine pudra sürmek yerine, yağ emici mendillerden kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece cildin nefes almasını sağlamış oluyorlar.
  • Cildin genç kalması ve toksinlerden arınması için yosun maskesi kullanmayı tercih ediyorlar.
  • Pirinç unu ve süt ile elde ettikleri maskeyi sivilce ve akne gibi durumlarla karşılaştıkları zaman kullanıyorlar.
  • Japonların en çok tükettikleri yiyeceklerden balık, sağlıklı bir cilde sahip olmalarını sağlayan besinlerden bir tanesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git