Japonların Popüler Saç Stilleri

Japonların Popüler Saç Stilleri
30 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Japonların Popüler Saç Stilleri

Pek çok ülkede de olduğu gibi ülkemizde de uzak doğu hayranlığı epey yüksek. Gerek giyim, gerek makyaj, gerekse saç stilleri olarak pek çok trendleri oldukça revaçta. Saç konusunda hem kadınlar hem de erkeklerce sıkça kullanılan japon tarz saç stilleri ön planda.

Kadınlarda gotik akımında da hatırlayabileceğimiz keskin ve gözün büyük kısmını kapatan perçemler hala ön planda. Onun yanında kakül dediğimiz alına düşen saçlardan vazgeçilmiyor. Perçemlerle desteklenen uç kısma doğru artan katlı kesimler kadın japon tarz saç stillerinin imzası niteliğinde. Ayrıca genel olarak omuzlarda ya da daha kısa şekilde kullanılan saçlarda dikkat çeker durumda. Japonlarda genetik olarak oluşan kahve ve siyah tonlu saçlarda belirleyici niteliklerden. Açıktan koyuya kahvenin pek çok tonunun kullanıldığı saçlarda bakımlılıkta çok önemli. Yapı itibariyle düz olan saçlar çeşitli şekillendiricilerle ya dalgalı bir görünüm ya da doğalında bozulmadan kullanılabilmekte

Shimada: Geyşa tarafından kullanılan bir topuz türüdür. Aynı zamanda yaptıkları bu sıkı topuz geyşalar için çok önemlidir. Kaldı ki bir hafta dayanması gerekir.

japon sac stilleri shimada japon sac stilleri shimada-2

 

 

 

 

 

Kepatsu: Antik dönemde soylu yüksek kademeden kadınlarca kullanılan bu saç modeli. Kişinin sosyal statüsü hakkında ipucu verir niteliktedir. O dönemde bu saç modeline bakılarak kişiye saygı duyulurdu. Ensede yarım hilal şeklinde yapılan bu saç kurdele yardımıyla sabitlenip küçük bir kuyruk bırakılırdı.

japon sac stilleri kepatsu japon sac stilleri kepatsu-2

 

 

 

 

 Kelebek: Eski geyşalar tarafından kullanılan bu model. Yanlardaki saçın kabartılı bir şekilde alınıp sarılarak tepede bir kanat görüntüsü oluşturmasıyla bilinir.

japon sac stilleri kelebek japon sac stilleri kelebek-2

 

 

 

 

 

Erkeklerde samuray modeli ve dağınıklığın bir düzenle göz üzerine indirildiği modeller en revaçta olanlarıdır. Arka ve yanları üst saçlara göre daha uzun bırakılan modelde üst saçlara fön çekilerek neredeyse gözü kapatacak seviyelere kadar indirilir. Bu hem cool ve serseri bir görünüm sağlamanın yanında doğru kombinleme ile çok şık bir hal alabilmektedir. Samuray modelinde ise saçlar belirgin tarak izleriyle geriye taranmış bir biçimde hem sert hem de kült bir hava vermektedir.

samuray sac stilleri samuray sac stilleri-2

 

 

 

 

 

Japonların saç bakım sırları

Japonların en çok kullandıkları bakım sırlarından birisi de kamelya yağı. Geceleri ciltlerine uyguladıkları bu yağ cildin fazla yağlanmasını engellerken kırışıklıkların onarılmasında da oldukça etkili. Saç bakımlarında da kullandıkları bu yağ saçlarının daha düz ve ışıltılı olmasını sağladığı söyleniyor. Duş sırasında diplere uygulanan bu yağ saç kremi gibi birkaç dakika beklendikten sonra durulanıyor. Duş sonrasında da kurutma öncesinde saç uçlarına birkaç damla halinde uygulanarak saçlarda parlaklığın artmasını aynı zamanda saçın daha hızlı uzamasını sağlıyor.

Ayrıca yuko ya da japon fönü olarak bilinen yöntem 90’lı yılların ortasında ortaya çıkıp önce Amerika’ya sonrada Avrupa’nın pek çok bölgesine yayılmıştır. Saça hiçbir şekilde zarar vermediği belirtilen bu yöntem saçın düz ve yumuşak olmasını sağlıyor. Böylece saçlar rüzgâr etkisinden dağılmadan kalabiliyor. Keratin, kollajen ve ipek proteininden oluşan ürünlerle saçın yapısı değiştiriliyor. Bu yöntem her 6-8 aylık dönemlerde yinelenmesi gerekilebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git