Kalorisi Düşük Olan Yaz Besinleri

Kalorisi Düşük Olan Yaz Besinleri
14 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Kalorisi Düşük Olan Yaz Besinleri

Yaz geliyor. Siz de her kadın gibi yaza fit bir vücutla girmek istiyor olabilirsiniz. Kış aylarının hantallığından kurtulup fazla kilolardan kurtulup yaz mevsimini kuşlar gibi geçirmeyi kim istemez ki? Bunun için ilk dikkat etmeniz gereken, elbette beslenme alışkanlığıdır. Dengesiz ve düzensiz besleniyorsanız, üstüne üstlük bir de egzersizden uzak hareketsiz bir hayat tarzına sahipseniz ilk dokunuş bu noktada yapılmalıdır. Vücudunuz önemlidir ve sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir yaşam için ilk önce sağlıklı bir vücut gerekir.

Dengeli Beslenme Nasıl Olur?

Öncelikle beslenmeniz çok yönlü olmalıdır. Taze sebze, meyve, hububat tüketimi bu süreçte oldukça önemlidir. Yiyecekleri tüketmeden önce bol suda yıkamalısınız. Aşırı yiyecek tüketiminden kaçınmalısınız. Fazla miktarda yenen et, yumurta gibi protein bakımından yüksek yiyecekler, tuz ve kolesterol yükselmesine neden olur. Aşırı olmamak kaydıyla süt ve süt ürünleri her gün tüketilmeli ve kalsiyum ihtiyacı böylelikle dengelenmelidir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, yiyecekleri çok fazla pişirmekten ve tekrar tekrar ısıtmaktan kaçınılmasıdır. Az yağla pişen ya da buğulama tarzı yiyeceklerin vitamin değerlerinde kayıp olması çok daha düşüktür.

Şeker ve tuz mümkün olduğunda az kullanılmalı,  daha az hazır gıda tercih edilmeli, paket gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bazı besinler, yaz aylarında daha çok tercih edilmelidir. Kalorisi düşük olan yaz besinleri sizi dinç tutar ve midenizi çok fazla yormayacağı için rahatsızlık hissi vermez.

Hangi Besinlerin Kalori Değeri Düşüktür?Kalorisi düşük olan yaz besinlerinin başında elbette ki yeşillikler gelmektedir. İşte bunlardan bazıları:

Brokoli:

Büyük bir tabak brokoli, günlük vitamin ihtiyacının %84’ünü karşılar ve bu miktar 27 kaloridir. Ayrıca demir ve kalsiyum ihtiyacınızın da bir kısmını karşılar.

Kereviz:

Bir adet kereviz 5-6 kaloridir. Kan akışını hızlandırır ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Roka:

28 gram roka 7 kaloridir. A, C, K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor gibi mineralleri de bünyesinde barındıran roka, aynı zamanda demir kaynağıdır.

Yeşil yapraklılar dışında da kalori miktarı bakımından düşük çeşitli besinler bulunmaktadır. Yarım yağlı yoğurt bunlardan biridir. Kalsiyum deposu olması nedeniyle kemikleri güçlendirir. Ayrıca düşük kalorilidir. Hazır yoğurt tercihlerinizi yarım yağlı olanlardan yana kullanmanız ve meyveli yoğurt alırken şeker oranına dikkat etmeniz, sağlığınız açısından önemlidir.

Kırmızı acı biber de yağ yakımı ve kilo kontrolünde en çok tercih edilen besinlerden biridir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde acıkmayı da yavaşlatma özelliğine sahiptir. Ayrıca çiğ olarak tüketilmesi daha etkili sonuç vermektedir.

Yağsız beyaz et de uzun süre verdiği tokluk hissi neticesinde en çok tercih edilenlerdendir. Kalori miktarı çok düşük değildir fakat yağsız beyaz et yediğinizde uzun müddet açlık hissetmezsiniz.  Ayrıca kızartmak yerine ızgara şeklinde ya da az yağda pişirmek gibi seçeneklerle yemeye hazır hale getirdiğiniz yağsız beyaz et, kalori kontrolünde oldukça faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git