Kaşıntı Neden Meydana Gelir?

Kaşıntı Neden Meydana Gelir
11 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Kaşıntı Neden Meydana Gelir?

Kaşıntının tıptaki adı Pruritus’ tur. Kaşıntı vücudun belli bölgelerinde oluşabilir ve oldukça rahatsız edici olabilir. Uykusuzluğa, gerginliğe hatta ilerleyen boyutlarda gerginliğe neden olabilir. Kaşıntıyla birlikte kızarıklıklar, ufak şişlikler, kabartılar da gözlemlenebilir. Bu kaşıntıların pek çok sebebi olabilir. Egzema , sedef gibi deri hastalıklarının yanı sıra, sinek,böcek ısırması gibi durumlar da da kaşıntılar ve kızarıklıklar oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra parazitler, enfeksiyonlar, mantar gibi problemler nedeniyle ve bazı hormonal değişimler sebebiyle de oluşabilmektedir. Kaşıntı neden meydana gelir? tanısı ortaya konduktan sonra uygun tedaviyle kaşıntılar da son bulur.

Derideki kaşıntının sebepleri nelerdir?

  • Kaşıntılar bazı dermatolojik rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunlar* arasında, sedef, egzema, mantar , suçiçeği, uyuz, bitlenme,dermatitis, isilik, gibi hastalıkları sayabiliriz.
  • İç organlarımızdan kaynaklanan bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Karaciğer, böbrek, tiroid, bazı kan hastalıkları, vitamin ve demir eksikliği, kanser vb belirtisi olabilir.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak, deride kaşıntı ve döküntüler olarak kendini gösterebilir.
  • Stres; sebepsiz kaşıntılara neden olabilir. Vücutta belli yerlerde belli sıklıklarla kaşıntılar oluşabilir. Bu durumda bir psikiyatriste görünmek yararlı olacaktır.
  • Eğer alerjik bir bünyeniz varsa kaşıntı problemini çok sık yaşayabilirsiniz.

Kaşıntıya en fazla sebebiyet veren hastalıklar

Uyuz, dabaz, egzema, liken planus olarak adlandırılan hastalıklardır.Alerjiden kaynaklanan kaşıntılarda genellikle, cildin temas  halinde olunan bazı maddelere karşı tepki *vermesi nedeniyle oluşan bir durum vardır. Bu durum alerjik temas egzeması  olarak adlandırılır. Bazı emitasyon takılar, sentetik kumaş boyaları, saç boyaları, doldurma parfümler, kimyasal kozmetik ürünleri, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bunların içinde bulunan alerjenlere karşılık olarak bağışıklı sistemi devreye girdiği için kaşıntı ve kızarıklıklar oluşur.Eğer astım yada egzema gibi problemler yaşıyorsanız, alerjik temas egzeması daha kolay oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda cildi yatıştırıcı uygulamalar ve dermo kozmetik ürün kullanımı tercih edilebilir. Bunlar rahatlama sağlayacaktır.

Cilt kuruluğu, kaşıntıların bir diğer sebebi de cilt kuruluğu olabilir. Eğer ciltte başka kızarıklık, döküntü yoksa eğer, kaşıntıların sebebi cilt kuruluğu olabilir. Cilt kuruluğunun oluşmasında ilerleyen yaş, yeterince su içmemek, fazla güneş* ışığına maruz kalmak, havada nem oranının düşük olması, klor oranı yüksek sular etkilidir. Çok iyi şekilde nemlendirmek, uygun nemlendiriciler kullanmak sizi rahatlatacaktır.

Güneş ışınları, uzun süre maruz kalındığında, hatta güneşe çıkılan ilk 20 dakikadan itibaren minik kızarıklıklarla kaşıntılar kendini göstermeye başlayacaktır. Güneşin dik olarak geldiği bölgelerde tahrişler, kabarmalar, kızarıklıklar gözlemlenebilir.

Kurdeşen, kaşıntıya neden olan rahatsızlıklardan biridir. Vücudumuz alerjenlere karşı histamin adı verilen bir kimyasal üretir. Histamin fazla oranda salgılandığında ortaya kurdeşen denilen çıkar. Cilt yüzeyinde beyaz yada kırmızı iri nohut büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar kaşıntıya sebep olur. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması doğru olur.Bu yazıyı okuduktan sonra, kaşıntı neden meydana gelir? Sorusuna, kendinizi gözlemleyerek az çok bir cevap verebileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git