Kaşıntı Nasıl Geçer?

kasinti-nasil-gecer
15 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntılar vücudun birçok bölgesinde meydana gelebilir ve birçok farklı sebebi bulunur. En çok kaşıntı saçlarda meydana gelir. Saçlarında parazit olan kişilerin kafasında sürekli olarak kaşıntı olur. Saçlarınız kirlendiği zaman da aynı şekilde kaşıntı meydana gelir. Vücutta meydana gelen kaşıntıların en büyük sebebi ise alerjidir. Vücudunuz bazı ürünlere karşı aşırı tepki verebilir. Bu durumda yan etki olarak kaşıntı da meydana gelebilir. Aynı şekilde kızarıklık da meydana gelir. Kaşıntının tek sebepleri bunlar değildir. Egzama hastalığı, bitlenme gibi sorunlar da büyük kaşıntı sorununa neden olur. Uyuz ve mantar hastalıklar da kaşıntının başlıca sebebidir. Vücudun pislenmesi ve pis ortamlarda uzun süre zaman geçiren kişilerde de kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir. Görüldüğü üzere vücutta meydana gelen kaşıntının birçok farklı sebebi bulunur. Kaşıntı nasıl geçer sorusuna cevap verebilmek için öncelikle kaşının sebebi öğrenilmelidir. Yoğun biçimde kaşınma sorununuz varsa uzman birine görünmeniz gerekir. Bu sayede sorunun asıl nedeni ortaya çıkacaktır.

Kaşıntının geçmesi için özel ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Öneri ile kaşıntı ilacı kullanmanız tehlikeli olacaktır. Kanser, diyabet, bağırsak paraziti gibi sorunlar da kaşıntıya cevap olabilir. Safra kesesinde yer alan taşlar,  böbrek yetmezliği, AIDS, lösemi gibi önemli ve tehlikeli hastalıkların belirtliler ve yan etkileri arasında kaşınma bulunur. Kaşıntı nasıl geçer öğrenmeden önce kaşıntının sebebi araştırılmalıdır.Kaşıntı Tedavi Yöntemleri

Kaşıntıların sebebine göre bir tedavi yöntemi yapılır. Büyük ve önemli hastalıklar yüzünden kaşıntı meydana geliyorsa bunun için doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar kaşıntıyı önemli ölçüde yok edecektir. Kaşıntı oldukça rahatsız edici bir sorundur. Çok sık olarak bu sorunu yaşıyorsanız ılık bir su ile duş alabilirsiniz. Bu kaşıntıyı bir süre boyunca durduracaktır. Kaşıntı sorunu için bazı önlemler de alınabilir. Serin bir ortamda yaşamak ,klima kullanımı, hafif ve ince giysiler giyerek kaşıntının dereceğini azaltabilirsiniz. Yatak takımlarının serin ve ince olması, aşırı biçimde terlemeyi önlemek de kaşıntıyı azaltacaktır.

Kaşıntı nasıl geçer sorusunun cevabı için diğer yöntem olarak ise kalın giysilerden uzak durmakla uygulanabilir. Çok kalın ve sıkı giysiler giymek, sentetik kumaştan yapılmış giysiler giymek kaşıntıyı daha çok arttıracaktır. Bu sebeple bu tarz kullanımlardan kaçınmak kaşıntı sorunu için önleyici olacaktır. Kaşıntıdan kurtulmak için alkol tüketimi de azaltılmalıdır. Yiyecek konusunda da seçici olmak gerekir. Baharat oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmek kaşıntının derecesini arttıracaktır. Kaşıntı sorunu olan kişilerin çok sıcak içeceklerden de uzak durması gerekir. Bu sıcak içecekler damar genişlemesine sebep olur. Bu durumda da kaşıntı daha çok artacaktır. Kaşıntı sorununda kurtulmak için bu yöntemler uygulanmalı daha ciddi durumlarda ise ilaç tedavisi gereklidir. İlaç tedavisi doktorlarla görüşme yapılmalıdır. İlaç kullanımı ciddidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git