Kemoterapi Ve Saç Dökülmesi

Kemoterapi Ve Saç Dökülmesi
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Kemoterapi Ve Saç Dökülmesi

Kemoterapinin ardından saçların dökülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Saç dökülme oranı, kişinin kullandığı ilaca, bu ilacın dozuna, hastanın gösterdiği reaksiyona bağlı olarak farklılık gösterir. Bu durum, tamamen ya da bölgesel olarak saç dökülmesine neden olabilir. Bazı kemoterapi ilaçları, saçları kökünden dökmek yerine, yıpratarak gövdeden herhangi bir yerden kopmasına da neden olabilir.

Kemoterapi tedavisinde saçlar ne zaman dökülmeye başlar?

Kemoterapi tedavisi, saç dökülmesi olarak yan etki anlamında kendini 2- 3 hafta sonra göstermeye başlıyor. Bunun yanı sıra, bazı hastalarda, hemen ertesi günlerde de saç dökülmesi gözlemlenmeye başlanabiliyor. Hatta kemoterapi sadece saçları değil, vücut tüylerini de dökebiliyor. Kemoterapi gören hastalar, lütfen moralinizi bozmayın. Çünkü, kemoterapi bittikten sonra, saçlarınız yeniden çıkmaya başlayacak. Yeni saçlar birinci ayın sonunda çıkmaya başlayacak. İlk başta ince tüy şeklinde çıkacak, gün geçtikçe güçlenerek, yaklaşık 7 ay sonra eski haline gelecek. Bu durum kişinin bünyesine göre değişir. 6 – 12 ay arasında saçlar eski haline dönecektir.

Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar Nelerdir?

Saç dökme sıklığına göre bu ilaçlar 4 ana grupta toplanıyor.

  • Anti-mikrotübül ilaçlar: Bunlar %80 in üzerinde saç döküyor.
  • Topoizomeraz inhibitörleri: %60 ile %100 oranında saç döküyor.
  • Alkilleyici ajanlar: %60 üzerinde saç döküyor.
  • Antimetabolitler: %10 ile %50 arasında saç döküyor.


Bunlara karşılık son dönemlerde yaygın olarak kullanılan bazı ilaçlar sayesinde saçlar dökülmeyebiliyor. Serum içine enjekte yerine, kanserli bölgedeki damar içine girilerek verilen kemoterapi ilacı, yan etkileri ortadan kaldırıyor. Böylece saçlar dökülmüyor.

 Kemoterapi tedavisinde dökülen saçlar için neler yapılabilir?

Kemoterapi sürecinde, saç dökülmesini engellemek için pek çok farklı metod denenmiş ama üzgünüm ki bunlar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. ‘’Kafa soğutma’’ adı verilen bir yöntem, tedavi gören bazı hastalarda uygulanmış, ancak bazılarında baş ağrısına sebep olmuştur. Bunun yanı sıra, tedaviden sonra kafa bölgesinde uygulanan soğutma işleminin sonucunda, uygulamanın yapıldığı bölümlerde, cilt metastası gözlenebildiği de bilimsel olarak ortaya koyulmuştur.

Değerli okurlar, şu gerçeği kabullenmemiz gerekiyor. Kemoterapi sırasında saçlar dökülecek, bu durum engellenemeyecektir. Ama doğru yaklaşımlarla bu süreç, daha alışılabilir bir durum haline getirilebilir.

Saçların dökülmesi döneminde ve sonrasında ne tür bakımlar uygulayabilir?

  • Saçları boyama, rengini açma, fön, maşa gibi yüksek ısı veren işlemlerden uzak durulması gerekiyor.
  • Saç derisinin ph ına uygun şampuan yada sabun kullanılmalı.
  • Her zamankinden daha yumuşak saç fırçaları ve seyrek taraklar kullanılmalı.
  • Kullanılan yastık kılıflarının mümkünse organik pamuk içeren kumaşlardan yapılmış olması iyi olacaktır.
  • Uyku düzenine ve beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Dökülmelerden sonra tamamen çıplak kalan kafa derisini güneşe, soğuğa, rüzgara karşı koruma adına, peruk kullanımı tercih edilebilir. Bu seçenek, gerilen psikolojiyi de rahatlatacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git