Kepek Nasıl Giderilir?

Kepek Nasıl Giderilir
30 Mart 2017 tarihinde eklendi

Kepek Nasıl Giderilir?

Saç telleri arasında ölü derinin pul pul dökülmesine kepek adı verilmektedir. Her ne kadar ciddi bir sorun olmasa da ve bulaşıcı bir hastalık olmasa da kötü görünümlere neden olan kepek, bir çok insanın sorunudur. Günümüzde en çok yaşanan saç problemi kepektir. Kepeğin hijyen bakımıyla alakası yoktur, fakat saçlara kirli, bakımsız ve yağlı görünümünü vermektedir. Ayrıca kafanızın sürekli kaşınmasına yol açar. Saçlarınızda kepek oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Kepek nasıl giderilir? sorusuna geçmeden önce kepek oluşumunun nedenlerini paylaşalım.

Kepek Neden Oluşur?

 • Yağlı ve kabuklu bir cilt problemi olan egzama ve çeşitleri kepeğe neden olmaktadır. Egzama rahatsızlığı olanlar sadece kafasında değil, burun kenarlarında, koltuk altı, kulak arkası ve göz kapakları gibi bölgelerde de kabuklanma meydana gelebilir. Bu durum cildin pul pul dökülmesine neden olmaktadır.
 • Mantar türlerinden biri olan malesezya, zararsız bir türdür. Fakat büyümeye başladığı zaman kepeklenmeye neden olabilmektedir. Mantar oluştuğunda bağışıklık sistemi devreye girerek korumaya çalışır. Bu da ciltte yağlanmaların olmasına neden olmaktadır. Cildin yağlanması sonucu kepek oluşumu meydana gelmektedir.
 • Saçınızı normalden daha az ya da daha fazla yıkıyorsanız bu da kepeğe neden olabilmektedir. Saçın seyrek yıkanması doğal olarak saçın yağlanmasına yol açmaktadır. Yağlanan saçlar ise kepeklenmeye müsaittir. Ayrıca sık sık saç yıkamak sürekli şampuan kullanılacağından derinin tahriş olmasına neden olabilir. Zarar gören deri dökülmeye ve kepek oluşturmaya başlamaktadır.
 • Jöle, saç köpüğü ve saç spreyi kullanımı da kepeklenmeye neden olmaktadır. Kimyasal ürün olan ürünler deriye zarar vererek ölü hücrelerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de kepek oluşabilir.
 • Kuru cilt tipine sahip olan kişilerde ise kepeklenme sıklıkla görülmektedir. Özellikle soğuk havalarda, nemsiz ortamlarda ve saçın hava alamadığı zamanlarda deri hücreleri pul pul dökülmeye başlamaktadır.


Kepek Nasıl Giderilir?

 • Saçınızı temiz tutmak kepek ve cilt hastalıkları için oldukça önemlidir. Fakat sık sık yıkamak kafa derinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle haftada 3 ya da 4 kez saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Günümüzde piyasa da kepek önleyici şampuanlar mevcuttur. Bu şampuanları kullanırken şampuanı sürdükten sonra, beş dakika bekleyip öyle yıkamalısınız. Bu sayede şampuan etkisini daha çok gösterebilecektir.
 • Durulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı muhakkak taramalısınız. Tarama işlemi saç derinizin yağlanmasını engelleyecek ve saçın kurumasını önleyecektir.
 • Evde kendi doğal yöntemleriniz ile kepekten kurtulmak istiyorsanız yoğurt sizlere iyi gelecektir. Saçınızı yıkadıktan sonra bir miktar yoğurdu saç diplerinize masaj şeklinde uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra tekrar saçlarınızı durulayın.
 • İki adet aspirini bir bezin içinde ezin ve bu tozu kullandığınız şampuana ekleyin. Şampuanı kullandıktan sonra 3 4 dakika boyunca bekleyin ve durulayın.
 • Saçlarınızı yıkamaya başlamadan 10 dakika önce saç diplerinize zeytinyağı uygulayın, on dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Kepek nasıl giderilir? sorusuna cevap olarak evinizde bu uygulamaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca eczanelerden kepek şampuanları alarak kepekten bir hafta içerisinde kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git