Kepekli Saçlar İçin Kalıcı Çözümler

kepekli-saclar-icin-kalici-cozumler
22 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Kepekli Saçlar İçin Kalıcı Çözümler

Kadınların ve erkeklerin yaşadığı en büyük saç sorunlarından birisi kepeklenmedir. Kepek, saç derisinde meydana gelen pullanmanın saç telleri arasına yayılmasıdır. Kepek sorunu gözle görülebilen bir sorundur. Saç tellerinin arasında beyaz küçük pullar halinde görülen kepekler kötü ve sağlıksız bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Kepeklenmenin birçok farklı nedeni olabilir. Kepekli saçlar için kalıcı çözümler uygulayarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Kepek Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Kepek oluşmasının başlıca sebeplerinden birisi yanlış ve kalitesiz şampuan kullanımıdır. Bazı şampuan markaları kullanımı sonrası saçlarda kepek meydana gelir. Saç temizliği için kullanılan sabunlar da kepek oluşmasının en büyük sebeplerinden birisidir. Sabun içeriğinde bulunan maddeler saç derisinin  pul pul dökülmesine neden olur. Saçın yıkama sıklığı da kepek oluşuma doğrudan etki yapmaktadır. Saçınızı çok az yıkamanız ya da çok sık biçimde yıkamanız kepeğe neden olmaktadır. Jöle, sprey, krem gibi saç ürünlerinini kullanımı da kepek oluşum nedenlerinden birisidir. Kepeğin yaş ve cinsiyetle de ilgisinin olduğu bilinmektedir. Erkeklerde, hormonların fazla olması nedeniyle kadınlara oranla daha çok kepek oluşur. Aynı şekilde ergenlik döneminde kepek oluşumu diğer gelişim dönemlerine göre daha fazladır. Yağlı saç tiplerinde de kepek oluşumu daha çok meydana gelmektedir. Kepek oluşumuna neden olan etkenleri bilmek kepek için uygulanacak tedavi üzerinde etkili olacaktır.

Kepek Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?Kepek oluşumunu önlemek adına doğal yöntemleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Aspirin: 2 tane aspirini alın ve cam kasenin içinde toz haline kadar ezin. Sonrasında bu ezilmiş aspirinleri saçınızı temizlemek için kullandığınız şampuan kutusunun içine ekleyin. Bu şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve saçlarınızda iki dakika bekletin. Durulama işleminden sonra saçlarınızı normal şampuan ile bir kez daha yıkayın.

Karbonat: Saçlarınızda oluşan kepeklenmeyi önlemek için kabartma tozu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu kullanım için öncelikle saçlarınızı az miktarda ıslatın ve sonrasında üzerine kabartma tozunu sürün, iyice ovalayın. Bir süre beklettikten sonra durulama yapın ve saçlarınızı kurutun. Kepeklerden kurtulmak için bu işlemi her duş sırasında kullanmanız gereklidir. Kabartma tozu kullandığınız zaman şampuan kullanmayın. Bu işlem başlarda saçlarınızı kurutacak sonrasında bu sorun ortadan kalkacaktır.

Limon: Limon, kepek sorununu ortadan kaldıran ürünlerden birisidir. Bunun için iki yemek kaşığı limon suyunu saç diplerinize sürmeli ve bir süre boyunca ovalamalısınız. Limonu masaj yapar biçimde diplerinize sürmeniz de önemli bir detaydır. Bu işlemi her gün yapmanız gerekli etkiyi gösterecektir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesini iki litre suyun içine bir miktarda ekleyin ve bu karışımı duş sırasında saçınızın durulamak için kullanın. Bu işlemi bir süre boyunca tekrar etmeniz kepeklerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kepekli saçlar için kalıcı çözümler elde etmek için bu yöntemlerin hepsini düzenli olarak kullanmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git