Keten Tohumunun Faydaları

Keten Tohumunun Faydaları
31 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Keten tohumu yaz aylarında yavaş yavaş görülmeye başlamaktadır. Uç kısımları sivri olup mavi renk çiçeklere sahiptir. Akdeniz iklimlerinde görülmektedir. Keten tohumunun sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Keten tohumlarının içerisinde bulunan mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Keten tohumu sert ve yassı yapraklara sahiptir. Keten tohumunda bulunan E, C, ve K vitaminleri ile cilde ve vücuda faydaları da fazladır. İçerisinde kalsiyum bulunması ile kemik gelişimine de oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan Omega 3 ile yağı ile kilo problemleri olan kişiler için önerilmektedir. Vejetaryen olan kişilerin tükettiği bir besindir.

Keten Tohumunun Sağlığa Etkileri

Keten tohumu da diğer tohumlardaki yağlar gibi kalori oranı yüksek bir besindir. Fakat orantılı bir şekilde tüketilen bu besini kullanarak kilo vermekte mümkündür. İçerisinde bulunan mineral ve vitamin ile sağlık açısından büyük bir yer kaplayarak aynı zamanda kanseri de önlemektedir. Diyet yapanlar için önerilen bu besin lif oranı yüksek bir besindir. Kanser dışında birçok hastalıklardan da korumaktadır.

Başta sindirim sistemine sağladığı faydalar ile sindirilmesi kolay bir besin olarak tüketilmektedir. Sindirim sisteminin rahat çalışması nedeniyle kişilere herhangi bir rahatsızlık yapmamaktadır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli kullanım önerilmektedir. Keten tohumu ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sağlıklı bir işleyiş sağlamaktadır. İçerisinde bulunan lif ile özellikle de prostat kanserini engelleyerek bu riski git gide azaltmaktadır. Keten tohumunun kalp sağlığı içinde faydaları bulunmaktadır. Bilinen bu özelliği ile kolesterolü dengede tutmaktadır. Vücudun kan şekerini belirli bir seviyede tutar. Kalp sağlığının yanında tıkalı damarları da açmaktadır.Diyet bakımından kullanılan bu besin birçok besinde bulunan vitaminleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu içerikleri sayesinde kişilerin kalp krizi geçirme oranını en aza indirerek önlemektedir. Metabolizmayı güçlendirerek kişilerin kilo vermesini kolaylaştırır. B vitamini sayesinde vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli vitaminleri ortaya çıkarır. Kemikleri güçlendirerek iskeleti sağlamlaştırır. Kadınların kullanması ayrıca önerilen bu tohum, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile hormonal dengeyi sağlamaktadır. Ayrıca doğurganlığı arttırmaktadır. Bunun yanı sıra meme kanseri riskine karşı savaşır.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumunun yağı özellikle diyetisyenler için tavsiye edilen bir besindir. Kilo vermede yardımcı olan bu besin metabolizmayı hızlandırmaktadır. İçerisinde bulunan doymamış yağ ile çinko oranının fazla olmasıyla metabolizmayı dengeleyerek güçlendirir. Kanser riskini önleyici besinler bulunmaktadır. Cilt sağlığına da faydaları oldukça fazladır. Çeşitli cilt hastalıklarına karşı önlem amaçlı kullanılabilir ayrıca iyileştirici özelliği de bulunmaktadır. Ciltte bulunan enfeksiyonları söküp atmaktadır. Çeşitli deri hastalıkları olan mantar ve egzama gibi problemleri iyileştirmektedir. Güneşten kaynaklanan yanıklar ile oluşan kızarıklıklar ve çeşitli hastalıklar için önlem almaktadır. Saç ve saç derisi içinde besleyici özellikleri görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git