Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler
6 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Kilo vermeye çalışırken besinlerimizin içeriğini değiştirmemiz ve sağlıklı beslenmemiz şart. Diyeti rahat geçirebilmek için açlık hissini bastıran kilo vermeye yardımcı sağlıklı besinlerden de faydalanabiliriz. Gelin öğrenelim kilo vermeye yardımcı besinler nelermiş?

-Yoğurt

Yoğurt tok tutma özelliği ile bilinir ve yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden öğünleriniz arasında tüketeceğiniz bir kâse yoğurt açlığınızı bastırır ve ana öğüne dek sizi tok tutar.

-Elma

Elma, yüksek lif oranının yanı sıra bol vitamin ve minerale sahiptir. Öğün aralarında tüketeceğiniz bir adet elma lifli özelliğinden dolayı acıkmanızı geciktirecektir. Ya da canınız tatlı istediğinde elma tüketmeniz, hem şeker ihtiyacınızı karşılar hem de tatlı yemek yerine sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

-Salatalık

Salatalık, hepimizin bildiği gibi bol su içerir ve kalorisi yok denecek kadar azdır. Üstelik lif içeriği sayesinde açlığınızı bastırır. Ayrıca kabızlık sorununa iyi gelir; bağırsakları çalıştırır ve kanı temizleme özelliğine de sahiptir.

-Limon

Limon yüksek C vitamini içerir. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yağ yakılmasını sağlar ve karaciğeri temizleme özelliğine sahiptir.

-Badem

Badem, kaliteli yağ protein ve lif açısından çok zengindir. Tok tutma özelliğinden dolayı ara öğünlerde tercih edilebilir fakat sağlıklı yağ içerse de kilo aldırmaması için miktarına dikkat edilmelidir. Genelde günlük iki avuç tüketilmesi tavsiye edilir.

-Yeşil çay

Yeşil çay yüksek antioksidan içermesi ile bilinir. Antioksidanlar metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Bundan dolayı düzenli yeşil çay içmeniz vücudunuzdaki yağların azalmasına yardımcı olacaktır.-Greyfurt

Greyfurt, C vitamini deposudur. Yüksek lif içeriğine sahip olduğu için yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca tatlı krizlerinizde tercih edebilirsiniz çünkü kan şekerinizi dengeleyecektir.

-Ceviz

Ceviz, E vitamini açısından zengindir. Kolesterolü düşürmesinin yanı sıra cildinizi de güzelleştirir. Fakat içerdiği yağdan dolayı tüketirken dikkat etmeniz fayda var. Günde 4-5 ceviz tüketebilirsiniz.

 

-Acı biber

Acı biber, metabolizma hızını yükseltmesi ile bilinir. Yemeklerde acı biber kullanma alışkanlığı edinerek, gün boyunca harcadığınız kaloriyi arttırabilir ve iştahınızı azaltabilirsiniz.

-Tarçın

Tarçın kan şekerini düzenler ve tokluk hissiyatı verir. Mesela ara öğünlerinizde meyvelerin üzerine tarçın kullanmanız tatlı isteğinizi karşılayacaktır.

Zencefil

Zencefil, metabolizmayı çalıştırır ve sindirimi hızlandırır. Taze zencefili salatalarınıza ekleyebilirsiniz ya da kurutulmuş tozunu yemeklerinize katabilirsiniz. Ayrıca kışın bağışıklık sistemini güçlendirmek için zencefil çayı yapabilir ve içine limon ile bal katabilirsiniz.

-Keten tohumu

Keten tohumu, en çok yoğurt ile beraber tüketilir. Tokluk hissi sağlar ve bağırsakları çalıştırır. Günlük kullanım miktarına dikkat etmelisiniz. En fazla bir tatlı kaşığı tüketilmelidir.

-Adaçayı

Adaçayı, kişiyi iyi hissettirir ve vücuttaki toksinleri atarak, kilo vermeye yardımcı olur.

-Avokado

İçerdiği C, K ve potasyum gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek lif içeriği ile uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git