Kimyasal Ürünlerin Cilde ve Vücuda Zararları

Kimyasal Ürünlerin Cilde ve Vücuda Zararları
27 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Kimyasal ürün kullanımı günümüzde oldukça fazladır. İnsanlar genel olarak markaya bakarak aldıkları ürünlerin içeriklerine bakmadan kullanmaya başlıyor. Daha sonra ciltte kızarmalar ve alerjiler görülüyor. Kimyasal olan ürünlerin bozulma olasılıkları oldukça azdır. Bu ürünlerin tüketilmesi cilt sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İçerisinde zararlı madde bulunan ürünlerin genelde en çok bulunan zararı paraben maddesidir.Kozmetik ürünlerde pek çok renklendirici sentetik boyalar mevcuttur. Aldığınız ürünlerde yazılı olan FD&C yazısı o üründeki bulunan renklendiricinin petrolden elde ettiğini ifade etmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar ile bu maddelerin kansere neden olduğu tartışılmaktadır. Sentetik boyaların içerisinde bulunan alüminyum, kurşun, potasyum ve baryum gibi maddeler sabitleyici madde olarak kullanılmaktadır.

Cilde zarar veren maddelerden olan formaldehit çeşitli sabun, şampuan, duş jeli ve kirpik bakım ürünlerinin içersinde bulunmaktadır. Bu maddenin içerisinde bulunduğu ürünler uzun süreli kullanım sonrasında kişilerin sağlıklarında pek çok soruna neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olmaktadır. Ayrıca çeşitli astım hastalıklarını da tetiklemektedir. Solunum sisteminin işlevini bozmaktadır. Cildi tahriş ederek çeşitli yaralara neden olur.

Formaldehit nedir?

Sabun, duş kremi, şampuan, oje ve kirpik yapıştırıcı gibi kozmetik ürünlerinde bulunan formaldehit, ürünlere yasal olarak en fazla %0,2 civarında eklenebiliyor. Ancak formaldehite uzun süre maruz kalmanın solunum sistemini tahriş ettiği, astımı tetiklediği ve bağışıklık sistemine zarar verdiği biliniyor.

Paraben Nedir?Kozmetik ve birçok cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bulunan bu madde bakterilerin oluşumunu engellemek gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı çeşitli losyon ve kozmetik ürünlerinde tercih edilmektedir. Fakat yıllar önce yapılan bir araştırmaya göre içerisinde paraben bulunan ürünlerin kullanılması sonucu kanser riski görülmesi daha fazladır. Paraben insanlar üzerinde östrojen hormonlarının yoğun olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Çeşitli ilaç ve sağlık ürünlerinde bulunan parabenin orantılı bir şekilde kullanılmasının insanlara herhangi bir zararı bulunmadığı da söylenilmektedir. Kana geçme olasılığı çok az olan bu maddenin vücuttan atılımı da idrar yoluyla gerçekleşmektedir.

Antibakteriyel Ürünlerin Kullanımı

Günümüzde antibakteriyel ürünler oldukça yaygın ve popüler bir hal almaktadır. Bu ürünlerin el ve kullanılan birçok yerdeki mikropları yok ederek kişiyi koruduğu söylenilmektedir. Antibakteriyel özelliği bulunan birçok ürünün içerisinde bulunan triklosan, kötü olan bakterileri yok ederek bakteri oluşumunu engellediği sağlayarak cilde faydalı oluyor. Fakat bu maddenin antibakteriyel ürünlerin içerisinde fazla bulunması nedeniyle kanser etkisini ve oluşumunu tetiklediği araştırmalar tarafından görülmektedir. Ayrıca tiroit bezlerinin doğru çalışmamasına da neden oluyor. Bunun yanı sıra cilt derilerinde egzama gibi problemlere de neden olmaktadır.

En çok sorulan sorulardan biri olan antibakteriyel sabunların zararlı olup olmadığıdır. Bu sabunlarda yapay kokuların kullanılması cildi tahriş ederek çeşitli kızarıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu ürünleri kullandıktan sonra da kokuları kişileri rahatsız edebilir. Bağışıklık sistemine zarar vererek sinir sisteminin iyi çalışmamasına neden olmaktadır. Bu yüzden kokusuz olan antibakteriyel sabunları kullanmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra çok fazla ve sık olarak kullanılması ciltte çeşitli problemlere de sebep olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git