Kırışıklıklarda Salyangoz Etkili Mi?

Kırışıklıklarda Salyangoz Etkili Mi
15 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Kırışıklıklarda Salyangoz Etkili Mi?

Kırışıklık oluşumu

Cildimiz elastik yapı özelliğindedir ve cildimizde kollajen doku miktarı yaşla beraber azalmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt nem dengesini kaybederek buna bağlı elastikiyetini de kaybeder. Tüm bu durumların sonucunda cildin su kaybetmesi ile dışarıdan bakıldığında gözle görülür şekilde ciltte kırışıklık olduğu gözlemlenir.

Kırışıklık oluşumuna sebep olan birçok faktör vardır. Bunlar;

 • Yaş,
 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalma,
 • Alkol, kafein tüketimi,
 • Egzersiz yapmamak,
 • Düzensiz ve kötü beslenme,
 • Günlük vücudun ihtiyacı olan miktarda su almama,
 • Stresli yaşam sürdürme,
 • Aşırı ve ağır makyaj uygulama,
 • Flor içeren suları içme,
 • Sigara içme ya da içilen ortamda bulunma
 • A, C ve E vitaminlerinden eksik beslenme vb. gibi buna benzer daha birçok etken kırışıklık oluşmasında etkilidir.

Ancak kırışıklık oluşumundaki en önemli faktör yaştır.Yaş ilerledikçe biyolojik olarak etkilenmemizin sonucu sistemlerimiz üzerinde etki sağladığı gibi dış görünüşümüze de yansıyacaktır. Dış görünüşümüzde kırışıklıkların varlığı ileri yaşlarımızda ortaya çıkan vücudumuzda görülen doğal bir sonuçtur.

Doğarken vücudumuzun % 80-85’i su ile kaplıyken yaşla beraber bu oranda azalma görülmektedir. Yaş arttıkça vücudumuzda bulunan su miktarı azalmaya başlar ve öncelikle sistemlerimizi etkileyen organlarımız yaşlanmaya başlar.

Bu yaşlanma sistemlerle başlayıp dış görünüşümüzde değişiklik meydana getirmeye kadar devam eden bir süreçte oluşur. Dış görünüşümüzde meydana gelen değişikliklerden en belirgin olup yaşlandığımızı simgeleyen kırışıklıkların oluşumu artar.Salyangozun Özelliği

Salyangoz tatlı sularda yaşayan, yapısı gereği su oranını fazla miktarda bünyesinde barındıran bir sürüngendir. Çok soğuk ve çok sıcak havayı sevmezler. Ilık ve yağışlı olan zamanlarda gördüğümüz salyangozlar çok soğuk ve sıcak zamanlarda kabuklarına saklanarak yaşarlar. Salyangozların kabukları birbirinden farklıdır.

Salyangozlarda en belirgin özellik, salgıladıkları sıvı ile üzerlerindeki kabuğunu kırıldığında tamir edebiliyor olmalarıdır. Yenilenme özelliği diye adlandırdığımız bu özellikleri sayesinde ve vücutlarında bulunan su miktarının fazla olması sebebiyle kozmetik sanayinin yöneldiği aranan canlı haline gelmiştir. Kozmetik sanayide en çok kullanılan alan ise salyangozun kırışıklık önleyici olarak kullanılmasıdır.

Kırışıklık ve salyangoz ilişkisi

Yaklaşık olarak son 10 yıldır gündemde olan salyangoz özlü kremler, salyangoz maskesi gibi salyangoz içerikli ürünler kozmetik sanayinin baş ürünleri haline gelmiştir. Reklamlarda en az 10 yıldır yaptığımız gözlemde duyduğum şey en genel kapsamıyla şuydu;

Salyangozun tüm cilt tipleri için her derde deva olduğuydu. Evet gerçekten tam anlamıyla söylenen buydu. Kırışıklıklar için salyangoz özellikle etkili oluyormuş.

Kullanıcı yorumları ve salyangozun etkilerinin neler olduğu yönündeki yaptığım araştırma yorum şu ki evet söylendiği gibi salyangoz kırışıklıklarda etkilidir. Çünkü salyangozun salgıladığı sıvı içeriğinde yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Protein kollajen doku miktarını arttırdığı için kırışıklık kozmetiğinde en çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında salyangozun salgıladığı bu sıvının özelliği gelmektedir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git