Kirpik Bakımı

Kirpik Bakımı
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Kirpik Bakımı

Kirpikler, yüzümüzün belki de en narin en değerli parçalarındandır. Etkili bakışlara sahip olmak istiyorsak, kirpik sağlığımız oldukça önemlidir. Uzun, sağlıklı ve güzel kirpiklere sahip olmak için yapmamız gereken tek şey, düzenli kirpik bakımıdır. Makyajın vazgeçilmezlerinden, rimel her ne kadar kirpiklerimizi daha dolgun ve güzel gösterse de, kirpik sağlığımıza ciddi zararları bulunur. Bu açıdan, gece uykumuzdan önce, özellikle göz makyajı temizliğimize önem göstermeliyiz. Kirpiklerimizi sürekli rimele maruz bırakırsak ve uyurken dahi nefes almalarına izin vermezsek, kirpik dökülmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Kirpiklerimiz de aynı saçlarımız gibi gerekli bakımı göstermezsek dökülebilir, seyrelebilir ve kırılabilir. Onların da aynı saçlarımız gibi canlı olduğunu, uzayıp kırıldığını unutmamalı, kirpik bakımını ihmal etmemeliyiz.

Kirpiklerimizi Nasıl Temizlemeli ve Güçlendirmeliyiz?

 • Göz makyajı temizliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu adımı atlamamakla birlikte, göz makyaj temizliğimizde kullanacağımız ürüne dikkat etmemiz gerekmektedir. Tüm yüz için uygun olan makyaj temizleme ürünlerindense, göz makyajı için özel olarak tasarlanmış çift fazlı temizleme ürünlerini çeşitli kozmetik mağazalarından temin edebilirsiniz. Bu ürünler genel olarak, sıvı olan bölümüyle gözümüzü kozmetik ürünlerinden arındırırken yağ olan bölümüyle de kirpiklerimizi besler.
 • Fakat makyaj temizleyicimizin sağladığı etki yeterli gelmeye bilmektedir. Bu gibi durumlarda ek ürünlerden yardım alabiliriz. Kirpiklerimize yararlı bir çok doğal yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu yağlardan dilediğimizi, kirpiklerimizin ihtiyacı doğrultusunda aktarlardan veya eczanelerden temin edebilir, önerdiğimiz biçimde uygulayabilirsiniz


Kirpiklerimize Yararlı Yağlar

 • Kakao yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Hint yağı
 • Ceviz yağı
 • Fındık yağı
 • Zeytinyağı
 • Susam yağı
 • Yılan yağı

Bu yağlar içerisinde en etkilileri tatlı badem yağı ve hint yağıdır. Eski rimel fırçalarınızı güzelce temizledikten sonra onlarla veya kulak pamuğu yardımı ile duşa girmeden önce, yağlardan birini ya da bir kaçını seçerek kirpiklerinize güzelce yediriniz. Bu aşama esnasında yağın göze temasından kaçınınız.

Kirpiklerimizin ihtiyacına göre farklı formüller kullanabiliriz. Eğer ki sık fakat kısa kirpiklere sahip iseniz, kirpiklerinizin uzaması için bi çay kaşığı kakao yağı ile bir çay kaşığı hint yağını önceden kaynatılmış bir bardak suyun içine karıştırınız. Krem kıvamına geldiğinde soğumaya bırakınız ve bu karışımı geceleri uyumadan önce kirpik diplerinize uygulayınız. Bir hafta gibi bir sürede etkisini göreceksinizdir.

Kirpiklerinize kullanacağınız bakım ürününü çeşitli kozmetik mağazalarından serum şekilde alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Üstelik gayet basit malzemeler yardımıyla.

 • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı ile 1 çay kaşığı hint yağını karıştırarak elde ettiğimiz kür ile kirpiklerimizi gürleştirebiliriz.
 • 1 çay kaşığı kakao yağı ile 1 çay kaşığı hint yağını karıştırarak elde ettiğimiz kür ile kirpiklerimizi uzatabiliriz.
 • 2 damla ceviz yağı ile 3 damla fındık yağını karıştırarak elde ettiğimiz kür ile kirpiklerimizi güçlendirebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git