Kış Ayları İçin Cilt Bakımı Tüyoları

Kış Ayları İçin Cilt Bakımı Tüyola
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Kış Ayları İçin Cilt Bakımı Tüyoları

Kış aylarında soğuyan hava ile birlikte ciltte de bazı değişimler gözlenmektedir. Bunlardan biri tabi cilt kuruluğudur. Soğuk hava ile vücut ısısı azalır. Vücut bu ısıyı koruyabilmek için kan dolaşımını daha yavaş hale getirir. Bu nedenle ciltteki yağ miktarı azalır ve kuruluk meydana gelir. Her mevsimde cilt bakımı oldukça önemlidir. Fakat kış aylarında daha dikkatli bakım uygulamak gerekmektedir.

Cilt Kuruluğuna Çözüm

Soğuk havaların etkisiyle ciltte oluşan kuruluğu azaltmak için mutlaka nemlendirici kullanmak gerekmektedir. Duş sırasında zeytinyağlı sabunlar kullanmak ve duş sonrası yine vücuda çeşitli yağlar uygulamak yararlı olacaktır. Nemlendirme işlemi sadece yüz ile sınırlı kalmamalıdır. Eller, kollar, bacaklar da mutlaka nemlendirilmelidir. Ayrıca soğuk nedeniyle çatlayan dudaklar için nemlendirici rujlar tercih edilmelidir.

Tırnak Kırılmalarına Çözüm

Kış aylarında tırnaklarda hassaslaşarak kırılabilmektedir. Bu nedenle nemlendiriciler dışında, çeşitli yağlar ile tırnakla güçlendirilebilir. Ayrıca tırnak koruyucu ve sertleştirici ojeler bulmakta mümkündür.

Kuru Cilde Sahip Kişiler

Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin, kış aylarında her zamankinden daha fazla bakım uygulaması gerekmektedir. Kuruyan ciltte çatlaklar, pullanmalar gözlenebilmektedir. Bu nedenle özellikle gliserin içerikli kremler kullanmak gerekir. Ayrıca alkol içerikli ürünler kullanılmamaya özen gösterilmelidir.

Makyaj Ürünleri SeçimiKış aylarında cildin su ve yağ miktarı azaldığından kurumalar, çatlamalar görülebilmektedir. Bu dönemlerde kullanılan makyaj ürünleri de dikkatle seçilmelidir. Özellikle fondötenlerin koruma faktörlü ve yağlı olanları tercih edilmelidir. Pudra seçiminde de pudranın sıvımsı olmasına özen gösterilmelidir. Dudaklar ise nemlendirici rujlar ile renklendirilmelidir. Tabi makyaj uygulamasından önce cildi kremler ile nemlendirmek, makyaj bazları kullanmak yarar sağlayacaktır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Kış aylarında vücut suya daha fazla ihtiyaç duyar. Oluşan su kaybını dengelemek için günde en az 2,5 lt su tüketilmelidir. Ayrıca bu dönemde vitamin, mineral içeriği yüksek besinler tüketmek önemlidir. A vitamini içeriği yüksek olan havuç, C vitamini yüksek olan portakal, limon sıklıkla tüketilmelidir.

Evde Doğal Maskeler Uygulayın

Kış aylarında sertleşen cildin daha yumuşak hale gelmesi için evde doğal maskeler uygulamak mümkündür.Yulaf maskesi oldukça ekonomik ve basit bir maskedir. Cildi yumuşatıcı, temizleyici etkisi vardır. 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşı yulaf ezmesini bir kapta güzelce karıştırın. 25 dakika beklemenin ardından su ile cildinizi temizleyin. Bunun yanı sıra kış aylarında cildi korumak için C vitamini deposu olan portakalı da kullanabilirsiniz. Bir portakalın suyunu sıktıktan sonra içine birkaç damla tatlı badem yağı ekleyin ve cildinizin her yerine sürün. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra su ile güzelce durulayın. Ayrıca kabuğu soyulmuş 1 adet salatayı iyice ezip 1 tatlı kaşığı nemlendirici krem ile karıştırıp yüzünüze uygularsanız cildiniz yumuşamanın yanı sıra daha parlak bir örünüm kazanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git