Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Yapısı gereği kısa saç bakımı uzun saçlara nazaran çok daha kolaydır. Düzenli ve özenli bir bakımla saçlarımıza daha sağlıklı bir görünüm verebiliriz. Eğer saçlarımıza gereken ilgiyi göstermez, üstüne zararlı olan kimyasal ürünleri ve önlemi alınmayan yöntemleri uygularsak, saçlarda kırıklara ve yıpranmaya sebebiyet veririz. Bakımsız ve sağlıksız saçlar uzadıkça bir baş belası haline gelir ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

En Etkili Yöntemler

Yıpranmış, bakımsız ve bizleri her gün mutsuz hissettiren bu saçları daha bakımlı hale getirebilmek ve iyi bir görünüm için ise şu yöntemleri kullanabiliriz;

  • Avokado, saç dökülmelerine, saç kuruluğuna, saç kırıklarına, mat, pürüzlü ve kepekli saç sorunlarına iyi gelir. İçerdiği besin maddeleri, E vitamini, A vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, aminoasitler, potasyum, fiber ve protein çeşitleri olarak sıralanabilir.
  • Zeytinyağı, daha parlak, daha yumuşak ve kolay şekil saçlarım olsun diyenler için en etkili doğal ürünlerden biridir. Aynı zamanda kepekli ve kırık saçlarınıza nemlendirici ve besleyici özelliğiyle kepekten ve kırıktan kurtulup daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
  • Mayonez, boyadan ve güneşten yıpranan saçları nemlendirir ve kırık oluşumunu azaltır.
  • Havuç yağı, saç derisinde kuruluk ve saçlarda yıpranma sorunlarına çözüm niteliğindedir. Aynı zamanda saçın çabuk ve sağlıklı olarak uzamasında, parlak bir görünüm sağlanmasında büyük bir etkiye sahiptir.
  • Balda bulunan nemlendirici bileşenler saçın kırılmasını ve kopmasını önlüyor.

Avokado, zeytinyağı, mayonez, havuç yağı, bal olarak ayrı ayrı maddeler halinde sunduğumuz bu ürünlerin bir çoğunun faydasını beraber kullanıldığında görebiliyoruz. Aşağıda bu ürünlerle hazırlanan bazı maskelerin nasıl hazırlanıp, uygulandığını sizlere aktardık.Avokado, Zeytinyağı ve Bal Karışımlı Saç Maskesi;

Olgunlaşmış olan avokado ezilerek püre yapılır. Sonra zeytinyağı ve bal ilave edilerek karıştırılır. Ortaya çıkan karışım saçlara maske olarak uygulanır. 10- 15 dakika maske bekletilir ve ardından saçlar şampuan ile yıkanır.

Mayonezli Saç Maskesi;

Yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 adet yumurta ve 1 çorba kaşığı elma sirkesi derin bir kapta 10 dakika boyunca iyice karıştırılır. Mayonez kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekir. Maskeyi saça uygulamadan önce uzun saçlılar, saçı tarayıp açmalılar. Bir tarak yardımı ile saç diplerine yedirilerek maske uygulanır. Uygulanan maskeyi saçların iyi bir şekilde emmesi için, streç veya sıcak su ile ıslatılmış havlu kullanılarak saç kapatılır. Yaklaşık olarak 20 dakika bekleyen maske, ılık su ve masaj yöntemiyle yıkanır. Saçların mayonezden arındırılması için, şampuanınıza 1 adet aspirin kırıp atabilir ve o şekilde yıkayabilirsiniz. Maske 1 ay uygulandıktan sonra diğer ay ara verilmelidir. Saçlarınız yıpranmış ve mat ise, haftada iki kez uygulamalısınız.

Havuç Yağlı Saç Maskesi;

2 adet havuç, 1 adet yumurta, 3 bardak suyu gerekli işlemlerden geçirdikten sonra maskemiz hazır hale geliyor. Havuçları rendeleyin, 3 bardak suyu kaynatın, kaynamış olan suya havuçları ilave edin, tekrar suyla beraber yaklaşık 30 dakika kaynatın. Ardından süzün ve yumurta ile beraber çırpın. Hazırladığınız karışımı saça iyice yedirerek sürün, ardından saçı tercihen bone veya streç yardımıyla sararak 1 veya 1 buçuk saat bekletin. Sonra saçlarınızı şampuan ile ılık suda yıkayın. Bu maskeyi her hafta bir kere uygulayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git