Kışın Cilt Bakımı

Kışın Cilt Bakımı
3 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Kışın Cilt Bakımı

Cilt bakımı, cilt tipine uygun olarak, uzmanlar tarafından uygulanan bakım işlemidir.

Kışın cilt bakımı, diğer mevsimlere göre dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle karasal iklimin hâkim olduğu bölgeler, nem olmadığı için cildin kuruması, yıpranması ve kırışıklıklara sebep olmaktadır. Bunların önüne geçmek için her cilt tipine uygun, çeşitli bakım yöntemleri vardır.

Suyun önemi!

Cilt bakımı için en önemli etken su içmektir. Suyun faydaları geçmişten günümüze her alanda kendini gösterdiği gibi cilt bakımı içinde oldukça önemli ve etkili bir yere sahiptir. Özellikle girmek üzere olduğumuz kış aylarında içeceğiniz limonlu ılık su hem vücuda enerji vermesi hem de karaciğer ve safra kesesini temizleyerek toksinlerden arınmanızı sağlayarak cildinizin yenilenmesinde yardımcı olacaktır.

Krem Kullanımı

Kış aylarına oluşabilecek çatlaklara karşı el ve ayak kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunu yanında güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremleri de kullanılmaya devam edilmelidir.

Beslenmenin önemi!

Cilt bakımında beslenme de diğer faktörler gibi önemli bir noktadır. Deriyi korumak için A, C ve E vitaminleri yeterli miktarda alınmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sabah Duş Alın

Cilt bakımı için sabah alacağınız ılık bir duşta etkili olacaktır. Bu sayede gözenekleriniz açılacak ve kullandığınız krem ya da nemlendiricilerin vücudunuz tarafından daha iyi emilmesi sağlanacaktır.Kışın cilt bakımınızı gerçekleştirirken, özellikle sedef ve egzama hastalığı olan kişilerde, çok sık ısı değişiminden kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca duş alırken de çok sıcak su kullanımından kaçınmaları, bunu yerine daha ılık su ile duş almaları önerilmektedir. Banyo da kullanacağınız sıcak su cildin nem dengesini bozulmasına ve erken yaşlanmaya neden olacaktır.

Uykunun önemi!

Kışın cilt bakımı için uykunuz oldukça önemlidir. Yeteri kadar uyumazsanız eğer oksijen seviyeniz düşecek bu da hücrelerin hemen yenilenmesini önleyecektir. Her gün mutlaka ideal olarak 7-8 saatlik uyumaya özen gösterilmelidir.

Kışın cilt bakımı önemlidir. Fakat olumsuz hava şartlarından cildimiz etkilendiği kadar ellerimiz ve dudaklarımızda etkilenecektir.

Ellerinizin Kolay Bakımı

Elleriniz için yapacağınız bakımların başında kalın bir krem tabakası sürüp, pamuklu eldiven takmak en kolay olan yöntem olacaktır. Bunun yanı sıra ellerinize damlatacağınız 3 – 4 damla badem yağı ya d zeytinyağı da ellerinizi yumuşatarak, kendine gelmesini sağlayacaktır. Eğer çatlaklarınız kanamaya başladıysa bir doktora görünüp merhem tedavisi uygulamalısınız.

Dudaklarınızın Bakımı

Dudaklarınız için yapacağınız bakımların en başında nemlendirici sürmeden dışarı çıkmamak geliyor. Dudaklarınıza bal, onun üzerine vazelin sürmelisiniz. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletip, nazik hareketlerle temizlemelisiniz. Bu karışımı 2-3 gün boyunca günde bir defa uyguladığınız zaman etkisini hemen göreceksiniz. Kuruyan ve çatlayan dudaklarınız için zeytinyağı ve hint yağı da kullanabileceğiniz alternatifler arasında buluyor. Kabuklarını soyduğunuz bir salatalığı dudaklarınıza sürün. Kısa süre içinde etkisini göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 3 gün üst üste yapabilirsiniz. Bütün bunları yaparken dudaklarını kesinlikle yememeniz gerektiğini unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git