Klasik Cilt Bakım Rutini Nedir?

Klasik Cilt Bakım Rutini Nedir
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Hepimizin birbirinden farklı yapıda cilt türleri ve alışkanlıkları var. Bazılarımız daha hassas ve kızarmaya meyilli, bazılarımızda sivilce, bazılarımızda da hiç sorunsuz ve pürüzsüz bir cilt var. Günlük yaşam stresi, yanlış beslenme alışkanlıkları, alkol ve sigara tüketiminin yanı sıra bir de genetik faktörleri eklersek; canımızı sıkan cilt sorunlarını pek çoğumuzun yaşadığını söyleyebiliriz. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilerek disiplinli bir şekilde bakım işlemlerini gerçekleştirirseniz sorunsuz bir cildin de sahibi olabilirsiniz.

Cildiniz Bakım İster İlgi İster

Klasik olarak üç farklı cilt tipi vardır. Kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt. En çok karşılaşılan cilt tipi karma cilt tipidir. Ancak hangi türe sahip olursanız olun; sadece evde kendi kendinize yapacağınız birkaç işlem bile kaliteli bir cilt sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Cildiniz İçin Yapabileceğiniz Basit Bakım ÖnerileriGünlük ne kadar makyaj yaparsanız yapın mutlaka gece yatarken makyajınızı temizlemeyi sakın ihmal etmeyin. Sabah uyandınız; önce şöyle güzel bir kahvaltı yapın. Doğru besinler ile hazırlanmış bir kahvaltı cildinize gerçek bir ışıltı kazandıracaktır, emin olun. Daha sonra makyajınızı yapmadan önce mutlaka yüz nemlendiricinizi sürün. Üzerine yapmanız gereken makyajı yaptınız ve tamamladınız. Gün sonunda zaten temizleyecek ve cildinizin bir an önce hava almasına izin vereceksiniz. Makyajınızı temizlemek için ister temizleme sütü ve tonik kullanabilir, isterseniz de son dönem favorilerinden olan temizleme sularını tercih edebilirsiniz.   İsterseniz yatmadan öne haftada bir ya da iki kere yüz peelingi yapabilirsiniz. Genellikle jel kıvamında olan ve köpürtülerek kullanılanlar en çok tercih edilenler. Haftada bir kere mutlaka yüz maskesi uygulaması yapmalısınız. Eğer cildiniz çok yağlı bir cilt türü ise son dönemlerde favori haline gelen kahve maskesi tarifinden de faydalanabilirsiniz. Hafta sonları evde vaktinizin daha çok olduğu bir zaman diliminde yüzünüze buhar banyosu yaptırmak da güzel bir fikir olabilir. Bunun için evde kendi olanaklarınız ile uygulamak isterseniz, ihtiyacınız olan şeyler; büyük yüz pamuğu ya da yüz örtüsü ve saç kurutma makinesi. Öncelikle cildinizi çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir. Tamamı ile tertemiz olan cildinize iç nemlendirici ya da başka bir ürün sürmeden büyük yüz pamuğunuzu hafifçe ıslatarak yüzünüze kapatın. Pamuğun ıslaklığı ile cildinize yapışmasına izin verin. Şimdi bu aşamada ister birinden yardım alarak isterseniz de kendiniz saç kurutma makinesini, dayanabilecek olduğunuz sıcaklığa getirerek hafif hafif yüzünüze tutmaya başlayın. Zaten ısı yüzünüzdeki nem ile buluştukça buharlaşma olduğunu fark edeceksiniz. Kurutma makinesini yüzünüzde tek bir alana değil gezdirerek her yerinin buhar olmasını sağlayarak kullanmanız gerekir. Bu şekilde 10-15 dakika gibi bir süre uyguladıktan sonra yavaşça pamuğu yüzünüzden çekin. Pamuklu bir havlu ile nazikçe cildinizdeki fazla nem ve ıslaklığı alarak nemlendiricinizi sürün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git