Kolay Ayak Bakımı

26 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Kolay Ayak Bakımı

Yaz ayının gelmesiyle birlikte açık ayakkabılar da tozlu raflardaki yerlerinden yavaşça çıkmay başladı. Açık ayakkabı giymenin ilk şartı ise temiz ve bakımlı tırnaklardır. Doğru kesilmiş ayak tırnakları ile gönül rahatlığıyla açık ayakkabı giyebilirsiniz. Ayak tırnaklarınıza sürdüğünüz oje de bakımlı bir görünüm yaratacaktır.

Pedikür

Pedikür yaptırıyorsanız kullanılan malzemelerin de özenle seçilmiş olması ve pedikür yapan kişinin bakımı bilen kişi olmasına özen gösterilmelidir aksi takdirde hoş olmayan sonuçlar doğabilir.

Ayak Kokusu!

Her mevsim kendini gösteren ancak kış aylarında daha sık rastladığımız ayak kokusu da hayatın akışını bozan durumlardan biri, fakat çözümsüz değil. Kışın giyilen pamuksu çoraplar kalın botların içinde terler ve kendiliğinden kurur, bu da ayak kokusuna sebep olur. Peki çözümü nedir? Eve geldiğinizde oluşan ayak kokusunu bastırmak için 5 dakika limon kolonyası ile masaj yapılır ve ardından sabun ile yıkanır, sonrasında duş jeli ile bir kez daha yıkanır. Bu işlem düzenli olarak yapılırsa, 1 ay içinde ayak kokusundan eser kalmayacak ve sizi huzursuz hissetirmeyecektir.

Tırnak Kesimi

Bakımlı tırnakların en önemli özelliği, düzgün kesilmesidir. Ancak tırnak kesiminin de kriterleri vardır ve belli başlı yöntemlere sahiptir. Örneğin; ayak tırnakları düzenli aralıklarla kesilmekle beraber çok dipten kesilmemeli ve biraz uzun bırakılmalıdır. Çünkü, dipten kestiğiniz tırnakta batık oluşması muhtemeldir. Aynı şekilde uzun olan tırnaklarda ayakkabı içinde batık oluşumuna sebep olur.Yorgun Ayaklara Uygulanacak Yöntemler

Gün boyunca topuklu giydiniz ve eve geldiğiniz tabir-i caizse ayaklarınıza kara sular indiyse çözümü yine sudadır. Ayağınızı 1 dakika kadar soğuk suda beklettiğiniz takdirde yorgunluktan eser kalmayacak ve kolay ayak bakımını kendiniz yapmış olacaksınız. Bir diğer yöntem ise, lavanta yağıdır. Lavanta yağı ile yapacağınız masaj hem ayağınızı rahatlatacak hem de ağrının verdiği stresi ortadan kaldıracaktır. Su ve yağ masajını birlikte şiddetli ağrılarda uygulayabilirsiniz.

Karbonat da ayak sağlığına katkıda bulunan bir üründür. Sıcak suyun içine atılan 3 kaşık karbonat ile ayaklarınızı yıkayıp beklettiğinizde rahat ve dingin ayaklara kavuşacaksınız. Günün tüm yorgunluğunu alacak ve sizi rahat hissetirecektir.

Kış ayında soğuktan ve kalın ayakkabıların içinde tahriş olan ayaklarımıza ise nemlendirici kremler ile destek verebiliriz. Uyumadan önce nemlendirici krem sürüp pamuklu çorap ile uyuduğunuzda sabah yumuşacık ayaklara uyanacaksınız.

Mantar&Nasır Bakımı

Kışın kalın ayakkabıların içinde pişen yazın açık ayakkabılarla hava alan ayaklarımız gün geliyor dengesini şaşırıyor ve mantarlanıyor ya da nasır tutuyor. Kışın bu durum bizi çok rahatsız etmez ancak yazın büyük sıkıntılar doğurabilir. Mevsimsel değişiklikten meydana gelen ayaktaki mantar kesinlikle bir sağlık kuruluşuna gösterilmedir ancak nasır ağrısızsa pedikür ile çözüme ulaşır. Ağrılı ve günlük hayat akışını etkiliyorsa yine bir sağlık kuruluşuna göstermekte fayda vardır.

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git