Kolay El Bakımı

kolay-el-bakimi
21 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Kolay El Bakımı

İnsanın işlerini hallederken en çok kullanmış olduğu organı, elleridir. Bu sebeple insan vücudundaki bakıma ve ilgiye en çok ihtiyaç duyan bölümü elleridir. İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerinde ön plana çıkan ve dikkat edilen ellerimiz, önemli bir derecede bakımlı ve temiz olmak zorundadırlar. Ellerin bakımları için kullanılabilecek birçok çeşitli krem ve bakım ürünü bulunabilmektedir. Bunları kullanmak istemeyen ve kolay el bakımı yapmak isteyen kişiler, kendi yapacakları şeyler ile ellerinin bakımlarını sağlayabilirler.

El Bakımında En Önemli Noktalardan Biri – Manikür

İnsanın beslenmesini doğru olacak bir şekilde yapmaması ile tırnakları soyulup, kırılıp, çatlayıp, sararabilmektedir. Bunun içinde, kişilerin tırnak bakımları için yapacakları manikür işlemi, el bakımında önemli bir noktada bulunmaktadır. Genel olarak 3 haftalık zaman dilimleri içerisinde manikür işlemleri sürekli olarak yapılmalıdır. Manikür işlemi ile ellerimizin önemli bölümlerinde olan tırnaklar, hem sağlıklı olacaklar hem de güzel ve hoş bir görünümde bulunacaktır. Evde yapabileceğiniz manikür işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Öncelikle varsa parmaklarınızdaki ojelerinizi temizleyin.
  • Daha sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkayın ve tırnaklarınız uzunsa, beyaz kısmının gideceği şekilde kesme işlemi yapın.
  • Kesme işleminin ardından, tırnağınızın etrafında kan dolaşımında bir yavaşlama meydana gelecektir. Bu sebeple, kan dolaşımını hızlandırmak için bir dış fırçası yardımı ile tırnaklarınızın etrafını fırçalama işlemine tabi tutun. Fırçalama işlemini, ellerinizin kuru olmasına dikkat ederek uygulayın.
  • Fırçalama işlemi uyguladığınız kısma, limon suyu ile masaj yapma işlemini uygulayın ve ılık suyun içerisine limon sıkarak, ellerinizi 10 dakika boyunca orada tutun.
  • Tuttuktan sonra, ellerinizi çıkarın ve el bakımınız için kullandığınız sabun ile güzelce yıkayın.


El Bakımı İçin Yapabileceğiniz Bitkisel Kürler Nelerdir?

Evde yapabileceğiniz kolay el bakımı için çeşitli bitkisel kürleri de uygulayabilirsiniz. Bu bitkisel kürler yardımı ile hem ellerinize bakmış olacaksınız, hem de sağlıklarını koruyarak güçlü olmalarını sağlayabileceksiniz. El bakımı için uygulayabileceğiniz bitkisel kürler ve hazırlanışları şunlardır:

Atkuyruğu ile yapılacak el banyosu: Yarım litre kaynar suyun içerisine 2 kaşık kadar atkuyruğunu ince ince olacak şekilde doğrayın. Doğrama işleminden sonra 20 dakika kadar kaynar suyun içinde bekletin. Bekletme işleminden sonra suyu süzün ve ellerinizi suyun içerisinde 5 ile 6 dakikalık süreler içerisinde suda bekletin.

Besleyici yağlar yardımı ile el banyosu: El banyosu yaparak el bakımı yapma işlemlerinde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem, besleyici yağların kullanılması ile yapılanıdır. Bu el bakımı işlemi için 4 farklı besleyici yağı kullanmanız gerekmektedir. 1 çay kaşığı lavanta yağını, yarım yemek kaşığı gliserini, yarım çay kaşığı bergamot yağını ve 1 tatlı kaşığı bergamot yağını ufak bir kap içerisine iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra sıcak suyun bulunduğu bir kabın içerisine boşaltın ve yine iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra 20 dakika boyunca ellerinizi burada bekletin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git