Kolejen Cilt Bakımı Yararları

Kolejen Cilt Bakımı Yararları
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Kolejen Cilt Bakımı Yararları 

Biz kadınlar, zamana karşı koymak ve kırışıklıklarımızı önlemek için neredeyse her yolu deniyoruz. Kozmetik sektörünün gelişmesi ile birlikte artık tek çözüm ameliyat masasına yatmak veya kimyasal doldular enjekte ettirmek değil. Kolejen cilt bakımı sayesinde çok kolay ve sağlıklı bir biçimde kırışık, iz ve lekelerimizden kolayca kurtulabiliriz. Kolajen nedir? Kolajen vücudumuzda bulunan ve hücreleri bir arada tutmaya yarayan bir proteindir. Kolajen zaten hepimizin vücudunda bulunuyor fakat yaşımız ilerledikçe ve sağlıksız beslenme sonucunda kolejenler zamana kayboluyor ve ölüyorlar. Deride ölen kolajenler cildin sarkmasına ve kırışmasına neden oluyor. Kolajenler deriye elastikiyet verir ve sıkı kalmasını sağlarlar.  Kolajen elastin adı verilen hücreler ile birlikte cildimizde bulunmaktadır. Elastin adı verilen hücreler ise cilde esneklik katar.

Cildimizdeki kolajen oranını arttırarak ve var olanları koruyarak yaşlanma belirtilerine karşı koyabilir ve mümkün olduğu kadar geciktirebiliriz.

Ciltteki Kolejeni Arttırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kolajenleri korumanın arttırmanın ilk adımı cildimizi her zaman temiz tutmaktır. Cilt tipinizi analiz ettikten sonra size uygun olan temizleme ürünleri ile her gün cildi temizlemek, maruz kalınan kir ve makyajdan arındırmak gerekiyor. Kolajenlerin en büyük düşmanı ise sigaradır. Sigara içinde bulunan kimyasallar sebebi ile kolajen hücreleri öldürmekte ve ciltte izler oluşmasına neden olmaktadır. Güzel bir cilde ve sağlıklı bir hayata sahip olmak istiyorsanız ilk olarak sigarayı bırakmanız gerekiyor. Eğer içmiyorsanız içilen ortamlardan uzak durmak ve pasif içici olmaktan lütfen kaçının. Bunların dışında yediğimiz yiyeceklere dikkat ederek var olan kolajenleri koruyabilir ve arttırabiliriz. Bunun için bol bol C vitamini tüketmeniz gerekiyor.Portakal, mandalina, kivi ve biber gibi C vitamini barındıran meyve ve sebzeler hem cildiniz hem de sağlığınız için çok önemli bir yer tutuyor. Eğer yaşlanma etkilerini geciktirmek istiyorsanız mutlaka bu yiyecekleri tüketmenizi öneriyoruz. Kimyasal maddeler içeren yiyecekler ciltte bulunan kolajen ve elastin proteinlerini eritmekte ve yok etmektedir. Bir sonraki önemli madde ise cildinizi korumaktan geçiyor. Günlük hayatımızda farkında olmasak da hava kirliliği nedeni ile birçok kir ve zararlı ışınlara maruz kalıyoruz. Bunların zararlarından etkilenmemek için her gün yüzünüzü temizlemelisiniz. Cildinize düzenli olarak peeling yapmak hem maruz kaldığımız bu kirlerden bizi kurtaracak hem de cildimizde bulunan ölü derilerden kurtulmamızı sağlayacaktır. Ayrıca fazla güneş ışığına maruz kalmak da kolajenlerin etkisini azaltan bir şeydir.

Bu yüzden cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka güneş ışınlarına karşı koruma özelliği olan kremleri dışarı çıkmadan önce kullanmak sizin için çok faydalı olacak. Özellikle beyaz ve hassas tenli olanların kış aylarında bile güneş korumalı kremler tercih etmesi gerekiyor. Son olarak beslenirken dikkat etmeniz bir diğer konu ise diyet. Sürekli kilo alıp vermenize sebep olan diyet türleri vücudun yıpranmasına ve kolajenlerinizin etkisiz hale gelmesine neden olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git