Kolesterolün Cilde Zararı Var Mı?

Kolesterolün Cilde Zararı Var Mı?
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Kolesterolün Cilde Zararı Var Mı?

Kolesterol birçok insanda görülen bir sorundur. Kolesterol kelime anlamı olarak yağ anlamına gelir. Hayvansal kaynaklı gıdaların tamamında bu yağ türü bulunur. Kanda biriken kötü yağlar yüksek kolesterol sorununa neden olur. Bu durum çoğu kişinin başına gelmiştir. Bu sorun beslenme kaynakları sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Kanda çok miktarda biriken kolesteroller birçok hastalığa neden olur. Bunlar arasında kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, damar tıkanması gibi önemli hastalıklar yer alır. Kolesterolün cilde zararı var mı sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Kolesterolün birçok zararı vardır.

Yüksek kolesterolün tetikleyicileri arasında fazla kilolar, sigara içmek gibi faktörler yer alır.

Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?

İki tip kolesterol tipi vardır. Bunlar iyi(HDL) ve kötü(LDL) olarak tanımlanabilir. İyi kolesterolün kötü kolesterol üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. İyi kolesterol Kötü kolesterol kan dolaşımını yavaş hale getirir. Kolesterolün belirgin bir tehlikesi yoktur. Bu sebeple de daha tehlikelidir ve aniden kötü bir hastalık ile birlikte ortaya çıkabilir. Yüksek kolesterol günlük yaşamda belli olmaz, etkisi çok azdır ve sinsi bir hastalık türüdür. Bunun için düzenli olarak hastaneye gitmeniz, sürekli kontrollerden geçmeniz gerekir. Yapılan testle ile birlikte yüksek kolesterole sahip olup olmadığınızı anlayabilir, ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz.Kolesterolün cilt üzerinde de birçok etkisi bulunur. Bazı kişilerde yüksek kolesterol sebebiyle ciltte kabarıklıklar meydana gelir. Bu kabarıklıklar daha çok göz çevresinde, el ve ayak bölgesinde meydana gelir ve sık biçimde görülür. Bu sorun cilt tabakası üzerinde biriken kolesterol sebebi ile ortaya çıkar.

Kolesterol uzun süre fark edilmezse bu durumun yaratacağı en büyük sorun damar tıkanmasıdır. Damar tıkanıklığı ölümcül bir hastalıktır. Kanda biriken fazla kolesterol damar duvarlarında birikir ve bunun sonucunda damar sertleşir ve kan akışının sağlanmakta olduğu yerler küçülür. Bu durum damar tıkanıklığı olarak ortaya çıkar. Bunun dışında kan pıhtılaşması sorunu da yüksek kolesterol sebebiyle ortaya çıkabilir. Ölümcü sonuçları olabilecek bu hastalıklara yakalanmamak için kolesterol tedavisi yapılması önemlidir.

Kolesterolün Cilt Üzerindeki Etkisi

Kolesterolün cilde zararı var mı sorusuna sık sık maruz kalırız. Bu soruya verilecek cevap genel bir cevap olamaz. Bu durum her kişide farklı sorunlara yol açabilir. Yüksek kolesterol kendini son dakikaya kadar belli etmeyen bir sağlık sorunudur. Yüksek kolesterolün belirgin bir belirtisi, cilt üzerinde gözle görülür bir etkisi yoktur. Kolesterol bazı zamanlarda ellerde, ayaklarda ve göz çevresinde kabarıklara yol açabilir. Ama bu durum herkeste görülmeyebilir ve başka sebepleri de olabilir.

Kolesterol yaşla ilgili bir sorundur. Yaşın ilerlemesi kolesterol seviyesini de arttırır. Düzenli biçimde beslenmek. çok yağlı ürünlerden uzak durmak ve düzenli spor yapmak yüksek kolesterolü önleyecek olan etkenler arasında yer alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git