Kolonyanın Cilde Zararları

Kolonyanın Cilde Zararları
16 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Kolonyanın Cilde Zararları

Kolonya gündelik hayatımızda birçok alanda kullanımı olan bir çeşit parfümdür. Özellikle Türk kültüründe artık belli bir yere sahip olan ve vazgeçilmezler arasına giren kolonya içeriği bakımında su, esans ve alkol kullanılarak üretilir. Etil alkol çeşidi kullanılarak yapılır ve bu cilde zarar vermez fakat alerjenik durumlar söz konusu olabilir. Kolonya bazı doktorların yaptığı açıklamaya ve kendi deneyimlerimiz sonucunda da görebileceğimiz üzere cildimizi kurutur, hassas cilt tiplerinde daha sık olmakla birlikte terlemeyi engeller ve cildimizde bakterilerle olan savaş mekanizmamızı engeller.

Her şeyin sahtesinin çıkarıldığı günümüzde kolonya içinde alkol türünü değiştirip içerisinde metil alkol olan kolonyalar piyasaya sürüldüğünden beri kolonyanın cilde zararları üzerine çok fazla açıklama yapıldı hatta Sağlık Bakanlığı metanol içeren kolonyaların listesini yayınlamıştır. Bize bu konuda daha ihtiyatlı davranmak düşüyor tabi ki. Kolonyanın içerisindeki koku verici maddelerin %95 ‘ i petrolden üretilen sentetik maddeler olduğu açıklanmıştır. Bu maddelerin alerjik reaksiyonları tetiklediği gözlemlenmiştir. Bu sentetikler sigara dumanında ki kimyasallarla çok fazla benzerlik gösterdiği için kanser ve doğum defektleri gibi olumsuz durumları tetiklediği açıklanmıştır.

Erkekler İçin Kolonyanın ZararlarıTıraştan sonra kolonya kullanımı erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Zamanla leke oluşumu başlar. Bazı hastalıklar sebebiyle kaşıntısı olan kişilerin kolonya kullanımına dikkat etmesi gerekir. Kolonyanın egzamayı tetiklediği konusunda ortak bir görüş bulunmaktadır. Kolonyanın cilde zararları oldukça fazla olması dışında ilerleyen dönemlerde içerisindeki metanol sebebiyle beyinde ve vücudumuzun başka kısımlarında hasara neden olmaya başlamaktadır. Kolonyanın kullanım alanlarının fazlalığından yazımın başında  bahsetmiştim. En çok deneyimlenenlerden ve yanlış olanlardan biri de sivilcelerin üzerine kolonya sürmektir. Sivilcenin üzerine sürülen kolonya emin olun işi daha da kötüye götürecektir çünkü bilinenlerin aksine kolonya mikropları öldürmüyor, derini altına işlediği için onların yaşayacağı daha uygun ortamlar oluşturuyor.

Ve tam olarak bu sebeple sivilceyi söndüreceğini umarak sürdüğümüz kolonya onu daha da berbat bir hale getiriyor ve cildimizde bıraktığı kalıcı etkide cabası oluyor. Bir başka husus ise kolonyaların dereceleri, bu konuda bir sürü şey söylenmekle beraber 80 derecelik kolonyanın limon kolonyasında en çok tercih edilen olduğunu biliyoruz. Cilde daha az zarar verdiğinden mi? Uzmanlar tam olarak böyle söylemiyorlar. Çünkü doktorlar kolonya kullanımı konusunda kesinlikle dikkatli olmamız ve mümkün mertebe aza indirgememiz gerektiğini söylüyorlar. Alternatif kolonya olarak yeni üretime geçen bazı kolonyalar bulunmaktadır. Alkol yerine bergamot gibi doğal maddelerle tasarlanan kolonyalar daha kullanılabilir gözükmektedir. Tabi bu kullanımı arttıktan sonra alacağımız yorumlardan daha net anlayabiliriz. Sonuç olarak kolonyanın cilde zararları olduğu gibi fazlasıyla vücudumuza da zarar veriyor. Seçimlerimizde daha özenli olmamız gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git