Kontörlü Cilt Makyajı

Kontörlü Cilt Makyajı
5 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Kontörlü Cilt Makyajı

Makyaj, ciltteki kusurları örtmek ve cildi daha pürüzsüz, daha canlı ve daha renkli göstermek için uygulanan işlemler bütünüdür. Görsel olarak daha güzel görünmek amacıyla çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla ortaya çıkar. Günlük olarak hafif makyajlar yapılabildiği gibi, önemli günler ve tiyatral olarak da ağır makyajlar yapılabilmektedir. Makyaj ile güzel görünmenin yanı sıra yaşlandırıcı ve şekil değiştirici makyajlarda uygulanmaktadır. Bu tür makyajlara tiyatral makyaj denilmektedir.

Cilt makyajı; cildin geçici olarak sağlıklı, canlı ve güzel görünüme ulaşmasını sağlar. Cilt üzerinde belirli bir süre tutulmalıdır, fazla tutulması halinde cildin bozulmasını, aknelenmesini ve sivilcelenmesini sağlayacaktır. Makyajın ciltten çıkarılmasının ardından cilde bakım yapılarak cildin hava alması sağlanır.

Makyaj seçeneklerinin artması dolayısı ile günümüzde en çok tercih edilen makyaj türü kontörlü cilt makyajı olmaktadır. Kontörlü cilt makyajı, cildi ovallikten kurtararak boyut kazandırmaktadır. Cilt renginden farklı iki renk kullanılarak cilt üzerinde farklı bölgelere uygulanarak işlem gerçekleştirilir. Bu makyaj türü çok daha göz alıcı olmakta ve vurgulanmak istenen kısımlar daha iyi izlenim bırakmaktadır. Uygulanması çok zor bir yöntem değildir. Fakat bireylerin cilt şekillerinin iyi tanımaları gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış uygulama yapılır ve bu da hiç sağlıklı bir görüntü ortaya çıkarmaz.Kontörlü cilt makyajı ciltte geri plana atılmak istenen kısımların koyu renk, ön plana çıkarılmak istenen kısımların ise açık renk yapılması ile elde dilen bir görünümdür. Örneğin; gözler ve alt kısmı vurgulanmak istendiği için oralarda daha açık renk kullanılmaktadır. Peki, bu makyaj nasıl uygulanır? Bu soruya maddeler halinde cevap verecek olur isek,

  • Öncelikle cilt renginden iki ton koyu ve cilt renginden bir ton açık bir fondöten ya da kapatıcı seçilerek makyaja başlanmalıdır.
  • Seçilen koyu renk fondöten elmacık kemiğinin alt kısımlarına, çene bitiş çizgisine, burun kenarlarına ve alın bitiş çizgisine bir fırça yardımıyla sürülmelidir.
  • Sonrasında açık renk ise göz altından burun bitiş çizgisine kadar üçgen olacak şekilde sürülür ve burun üstü, burun ile alın arası ve dudak üzerine uygulanır. Açıkçası vurgulanmak istenen kısımlara uygulanmalıdır.
  • Sünger yardımı ile bu fondötenler düzenli bir şekilde dağıtılmalıdır.
  • Dağıtma işlemi bittikten sonra elmacık kemiklerinin üzerine allık sürülerek cilde renk kazandırılmış olmaktadır.
  • Makyaj tamamlandıktan sonra yüze sabitleyici sprey sıkılarak makyajın daha geç bozulması sağlanacaktır.

Bu uygulama günlük olarak kullanılacağında fondöten yerine pudraların seçilmesi daha doğal duracaktır ve ağır bir makyaj olmayacaktır. Gece makyajları için ise fondöten kullanılmalı, ayrıca açık renk uygulama yapılan kısımlara aydınlatıcı sürerek cilt ışıl ışıl ve şık görünecektir. Bu hususlara dikkat ederek sizde daha güzel görünebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git