Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır
20 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmak bir sanattır. Yüzünüzün rengiyle oynamak, kaşınızı belirginleştirmek, çenenizi yuvarlaştırmak, burnunuzu küçültmek, dudaklarınızı daha dolgun hale getirmek için pek çok makyaj çeşidi vardır. Şüphesiz ki bu makyaj yöntemleri içinde son zamanlarda adından sıkça söz ettireni kontür makyajıdır. Kontür makyajının nasıl yapıldığına dair küçük ipuçlarını ve yöntemlerini olabilecek en güzel şekilde derlemeye çalıştık.

Kontür makyajı ile pek çok yapabilirsiniz. Daha anlamlı bakışlar elde edebilir, daha ideal bir yüz şekline ve ideal elmacık kemiklerine sahip olabilirsiniz.

Kontür Makyajına Nasıl Başlanmalı?

Cildi makyaja hazırlamak çok önemlidir. Bunun için öncelikle temiz bir ciltle makyaja başlanması gerekir. Makyajdan önce cildinizi ona en uygun nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Daha sonra cildinize uygun, çeşitli renklerden oluşan bir fondöten paletini ve kullanmaktan en çok memnun olduğunuz fırçanızı yanınıza almalısınız. Fondöten fırçasının yanında bir kontür ve pudra fırçasına da ihtiyacınız olacaktır.

Kontür Makyajında Hangi Ton Nereye Uygulanacak?

Kontür makyajında gölgelendirme çok önemlidir. Kontür makyajı yüzünüzün vurgulamak istediğiniz bölümünü öne çıkarmayı, gizlemek istediğiniz bölümünün görünürlüğünü azaltmayı hedefler. Bu yüzden kontür makyajını nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yoksa yüzünüzün en istemediğiniz bölümünü öne çıkarmış, en çok göstermek istediğiniz bölümünü gizlemiş olursunuz.Öncelikle koyu fondöteni düz, hafif bir çizgi halinde yuvarlayarak şakaklarınızdan başlayarak alnınıza, yanaklarınızın bitiş çizgilerine uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra bu koyu tonları gölgelendirerek sürdüğünüz bölgelerin etrafına yayın. Koyu fondöteni bu şekilde uygulamak asıl gösterilmek istenilen alanların daha vurgulu bir hale getirilmesini sağlayacaktır.

Koyu fondöten ile vurgulanmak istenilen alanlara açık alan bırakıldıktan sonra, açık fondöten koyu fondötenden kalan bu alanlara uygulanmalı. Yanaklarınızın alt kısmına koyu fondöten sürmeniz gerektiğini söylemiştik. Açık fondöteni ise şimdi yanaklarınızın üst kısımlarına iyice yayayarak uygulayın. Böylece elmacık kemiklerinizi daha görünür ve canlı bir hale getirmiş olacaksınız. Burun altı ve dudak üstü bölgenize de aynı açık tonları uygulayarak yüzünüzün ton dengesini sağlamış olursunuz.

Daha önce dediğimiz gibi kontür makyajında hangi tonun nereye uygulandığı, gölgenin nereye verildiği çok önemlidir bu yüzden bu gölgelendirmeleri olabilecek en rahat ve doğal şekilde, fırçayı yüzünüzde yuvarlayarak gerçekleştirin. Doğru tonları doğru bölgelerde kullandığınızdan emin olun.

Kontür Makyajının Kalıcılığını Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Kontür makyajını hakkıyla yapmak çok zordur. Bu yüzden kontür makyajının nasıl yapılacağını bilmek kadar, onun kalıcılığını sağlamak da çok önemlidir. Kontür makyajının kalıcılığını sağlamak istiyorsanız doğal ve şeffaf pudralar kullanmalısınız. Pudrayı yüzünüze, kulaklarınıza, boynunuza kadar uygulamalı, böylece kontür makyajının yüzünüzden silinip gitmesini engellemelisiniz.

Makyajdan sonra yüzünüze uyguladığınız doğal ve şeffaf pudralar makyajla yarattığınız canlı, dinamik, etkileyici görüntüyü yok edebilir. Bu yüzden yüzünüze bir de cilt spreyi sıkmanız, makyajınız için daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git