Küçük Cilt Çatlakları Bakımı

kucuk-cilt-catlaklari-bakim
14 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Küçük Cilt Çatlakları Bakımı

Çatlaklar kadınlar için büyük bir cilt kusurudur. Çatlaklar çok sık kilo alıp veren kişilerde sıklıkla karşımıza çıkar. Hamilelik döneminde de çatlaklar ortaya çıkar. Hamilelikle beraber vücutta değişikliklerin meydana gelmesi sonucu karın bölgesinde çatlak sorunu ortaya çıkar. İnce beyaz çizgiler halinde bir görüntüye sahip olan çatlaklar bacaklarda ve baldırlarda da sıklıkla karşımıza çıkar. Kadınlar için çirkin bir görünüm olarak değerlendirilen çatlakların belirgin bir tedavi yöntemi yoktur. Çatlaklar önlenebilir yapıya sahiptir. Küçük cilt çatlakları bakımı olarak kadınlar hamilelik boyunca karın bölgelerinde yağlar sürerler. Badem yağının bu konuda çok faydası olduğu bilinmektedir ve bu sebeple çok kullanılmaktadır.

Cilt bakımı için bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Cildin çok kuru ve gergin olması da çatlak oluşumuna neden olur. Bu sebeple vücudunuzun nemlendirilmesine çok özen göstermeniz gerekir. Duş sonrası nemlendirici özelliği olan losyonları tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Bu bakım cildinizi koruyacaktır. Çatlak oluşumu için belirli bir yaş sınırı yoktur. Tüm yaşlarda çatlak sorunu görülebilir. Çatlak aynı zamanda sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir sorundur. Çatlakların oluşmasının ana sebebi hormonal değişimlerdir. Bu dönem en belirgin olarak hamilelik döneminde görülür.

Ergenlik dönemi de çatlakların meydana geldiği bir dönemdir. Genç kızlığa geçme esnasında değişik yaşayan vücutta çatlak görülmesi normaldir. Cildin daha çok genişlemesi ile birlikte cilt gerilir ve çatlak oluşur. Buna metabolik değişmelerde etki olarak etkilenebilir.Küçük cilt çatlakları bakımı yaparak oluşabilecek yeni çatlakları önleyebilirsiniz. Bunun için uzmanlarla görüşme halinde olabilir, ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte evde kendiniz de bakım kremleri hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Çatlak kremlerinin düzenli kullanımı çok önemlidir.

Çatlak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Her evde bulunan malzemeler ile çatlak bakım kremleri yapılabilir. Su içmek de çatlakları önlemektedir. Su tüketimi olarak günde en az 1 litre tüketim önerilir. 2 litre seu içmek ise bütün vücuta fayda sağlamakta, selülitleri de önlemektedir. Düzenli spor yaparak da daha esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz. Vücudun esnek olması çatlak oluşumunu önemli oranda önleyecektir. Bunun için düzenli olarak spor yapılması gerekir.

Küçük cilt çatlakları bakımı için farklı yöntemler de bulunur. Avokadonun da çatlak önleyici özelliği bulunmaktadır. Avokado ile hazırlayacağınız karışımı çatlak olan yerlere krem olarak kullanabilirsiniz. Bunun için yarım avokado gereklidir. Bunu ezdikten sonra içine bir kaşık bal ve bir yemek kaşığı limon suyu eklemeniz gerekir. Hepsini bir süre boyunca karıştırarak bir krem elde edebilirsiniz. Sonrasında vücudunuzda çatlak olan yere bu kremi 15 dakika boyunca masaj yapar biçimde sürmeniz gereklidir. Bu uygulama sonrasında durulama işlemi yapabilirsiniz. Bu masajı bir süre boyunca düzenli biçimde kullanmanız çatlaklar için etkili ve tedavi edici olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git