Kuru Cilde Nem Getiren Maskeler

Kuru Cilde Nem Getiren Maskeler
13 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Kuru Cilde Nem Getiren Maskeler

Cildinize uygun bir maske kullanmak için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Bunun için gözlemlerinizden yararlanabilirsiniz. Cildiniz donuksa, matsa ve pul pul olup dökülüyorsa cildiniz kurudur; cildiniz parlak, kaygan ve aknelerle, sivilcelerle doluysa yağlıdır. Göz çevresi ve yanaklarınız kuru, t bölgesi dediğimiz alın, burun çene kısmı yağlıysa cildiniz karma; canlı ve dolgun bir cildiniz varsa normal, kozmetik ürünlerden çok çabuk etkileniyorsa cildiniz hassastır. Kuru ciltler daha az parlar, daha pürüzsüzdür ve daha az bakım gerektirir. Daha az sivilce oluşur ama kuru cildin de bazı dezavantajları vardır. Yağlı ve karma ciltlere göre çok çabuk tahriş olabilir ve çabuk kırışır. Bu yüzden olgun meyve maskeleri başta olmak üzere kendi yapacağınız ev yapımı maskeler ile cildinize daha parlak, daha canlı ve daha taze bir görüntü verebilirsiniz. Kuru cilde nem getiren maskeler çok çeşitli olmakla beraber bazıları daha etkili olmaktadır. Evinizde olan malzemelerle yapabileceğiniz kuru cilde nem getiren maskelerin en etkili olanlarını sizler için sunuyoruz.

Aloe Vera Maskesi:

Aloe Vera görüntü itibariyle kaktüse benzese de aslında zambakgillerden bir bitki türüdür. Ciltte oluşan deformasyonların düzeltilmesinde etkili olduğu gibi sivilce ve akne oluşumlarını önlemede de oldukça yararlıdır. Ayrıca yaşlanmayı önleyici etkisi ile de orta yaşlı kadınların sıklıkla başvurduğu bir yardımcıdır. Cildi temizler, nemlendirir, parlaklık verir. Aloe Vera maskelerinin hepsinin olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Blender yardımıyla krem haline getireceğiniz iki yaprak Aloe Vera bitkisi içindeki jel ve yarım limonu cildinizde 15 dakika bekletip durulamanız yeterli olacaktır. Yine yumurta beyazı ile karıştıracağınız iki yaprak jeli aynı şekilde uygulayabilirsiniz. En etkili maskeler sözü geçen bu iki maskedir.Kahve Maskesi:

Günümüzde gittikçe popüler olan maskelerden biri de kahve maskesidir. Bu maske cildinizi sıkılaştırır, parlaklaştırır. Sivilce oluşumuna yol açan gözeneklerin temizlenmesinde de etkilidir. Uykusuzluk ve stresten kaynaklanan gözaltı morluklarının tedavisinde de kullanılır. Maskenin uygulanışı ise şu şekildedir:

İki çay kaşığı Türk kahvesi, yarım çay kaşığı tuz, bir adet yumurta, bir çay kaşığı esmer şeker ve bir çay kaşığı bal karıştırılarak cilde masaj yapılarak sürülür. Dudak ve göz çevresine dikkat edilmelidir. On dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. 3-4 kullanımdan sonra etkisini göreceksiniz.

Muz-Bal Maskesi:

Cildi yumuşatan, yaşlanma karşıtı, parlaklık sağlayıcı ve besleyici muz-bal maskesi de en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bir adet muz, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limonla oluşturacağınız bu maskeyi,0-15 dakika sonra durulayarak kullanınız. Durulamada sabun kullanmayınız.

Yumurta Maskesi:

Özellikle yağlı bir cildiniz varsa ve aknelerden şikâyetçiyseniz bu maske tam size göre. Bir adet yumurtanın akı, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limonu karıştırarak bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra cildinizin değişimine inanamayacaksınız!

Etiketler:

Kuru Cilde Nem Getiren Maskeler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Müge diyor ki:

    Ankara’da yaşıyorum, burda cilt çok kolay kuruyor.tarifler için teşekkürler,deneyeceğim mutlaka 🙂

Sayfa başına git