Kuru Cilt Bakımı

kuru-cilt-bakımı
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltler, derinin yeterli miktarda yağ salgılamaması sonucunda oluşur. Kuru cilde genetik olarak doğuştan sahip olunabilir.  Derideki yağ miktarı az olduğu için kuru ciltler mat bir görünüme sahiptir ve cilt üzerinde pullanma görülebilir. Bu cilt tipinde gözenekler kapalı, cilt hassastır. Bu nedenle hava koşullarından ve cilde uygulanan kozmetik ve deterjan gibi ürünlerden hemen etkilenirler. Kuru ciltler bu derece hassas oldukları için alerji oluşumuna da meyillidirler. Bu nedenle kuru cilt bakımı çok önemlidir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nedir?

Cilt kuruluğu bazı cilt hastalıklarından kaynaklandığı gibi, bazı beslenme yetersizliklerinden de kaynaklanabilir. Vitamin, magnezyum eksikliği cilt kuruluğu yapabilir. Cilt kuruluğunuzun altında yatan nedeni öğrenmek için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Kuru ciltlerin tedavisinde kullanılan kaplama ile etki eden, besleme ile etki eden ve fizyolojik etki eden üç tip nemlendirici bulunmaktır. Cilt tipiniz için en uygun nemlendiriciyi seçerken dermatoloğunuz yardımcı olacaktır.

Kuru Cilt Bakımı İçin Kozmetik Ürünler 

Kuru cilt bakımı için kozmetik ürünler kullanmak istiyorsanız yağ ve nemlendirici içerikli ürünler kullanmalısınız. Kremli ve süt içeren temizleyiciler ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Cilt temizlerken sabun kullanmak cildi kuruttuğu için pek tavsiye edilmemektedir. Ama yine de sabun kullanmak istiyorsanız ph seviyesi 5.5 olan sabunları tercih etmelisiniz. Gündüz ve gece kremlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Eğer cildiniz kuru ve aynı zamanda nemsiz ise nemlendiricilerinizde nemi ciltte tutmaya yarayan sodium hyaluranate, gliserin, sorbitol gibi maddelerin bulunmasına dikkat ediniz. Ayrıca protein içerikli ürünler de cildin yumuşak olmasını sağlamaktadır.Kuru Cilt Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Yağı hapseden bakım maskeleri ve vücut yağları da kuru cilt bakımı için kullanılabilir. Doğal vücut yağları cildi yumuşatarak daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kuru cilt bakımı için özellikle hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve badem yağı tavsiye edilmektedir. Ayrıca duştan sonra ıslak cildinize bebek yağı uygulayarak vücudunuzun nemi hapsetmesini sağlayabilirsiniz. Kuru ciltler kırışık oluşumuna çok meyillidirler. Bu nedenle kırışıklık önleyici kozmetik ve dermatolojik ürünler de kullanılabilir.

Kuru Cilt Bakımı İçin Cilt Maskeleri 

Kuru cilt için kullanacağınız ürünleri evde de hazırlamanız mümkün. Ezdiğiniz şeftalinin içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek nemlendirici cilt maskesi yapabilirsiniz. Bu maskeyi temiz yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekletmeli ve daha sonra ılık suyla temizlemelisiniz. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Kuru cildiniz için krem yapmak istiyorsanız, 50 gr kakao yağını eritin. Daha sonra içine 50 ml kantaron yağı, susam yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını iyice karıştırıp, biraz bal da ekleyerek buzdolabında dondurun. Bu yağ deposu kremi sabahları kullanabilirsiniz.(Kuru Cilt Maskeleri)

Kuru Cilt Bakımı İçin Beslenme

Cilt sağlığı için beslenme de çok önemlidir. Kuru ciltli kişilerin zengin yağ asidi içeren gıdalar tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle Omega-6 yönünden zengin olan ayçiçeği, soya, mısır, ceviz ve bunların yağları tüketilmelidir. Kırmızı et, balık ve yumurta da tüketilebilir.

Nemsiz Cilt Bakımı Nasıldır? başlıklı yazımız için tıklayınız.

Sağlıklı Cilt İçin Beslenme Tablosu başlıklı yazımız için tıklayınız.

Yaza Özel Cilt Bakım Maskeleri başlıklı yazımız içi tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git