Kuru Ciltler İçin Maskeler

Kuru Ciltler İçin Maskeler
23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Yağlı ciltlerin yanı sıra problemleri daha az gibi gözüken kuru ciltlerin bilinmeyen pek çok sorunu vardır. Siyah nokta ve sivilce oluşumları kuru ciltlerde yağ ve nem oranı çok düşük olduğu için pek görülmemektedir. Fakat nem oranını düşük olması bazı problemleri de beraberinde getirmektedir.

Cildin erken kırışmasına neden olması bu sebeplerin en başında gelmektedir. Bu kırışıklıklar başta nemsizlikten kaynaklanarak geçici olsa da önlem alınmadığında zamanla yerleşmektedir. Kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha hassastır. Böylelikle güneşe karşı direnci düşük olduğundan cilt lekeleri ve kızarıklıklar kuru ciltlerde daha çok meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra kuru ciltlerde deri dökülmeleri de oldukça büyük bir sorundur. Fakat önlem alındığı takdirde hepsi geçici sorun olarak kalmaktadır. Güneşe çıkılmadan önce mutlaka güneş koruma kremleri ya da yağları kullanılmalıdır. Ayrıca cildinizin kuruduğunu ve hassaslaştığını hissettiğiniz an hemen nemlendirerek bu kuruluğu önleyebilirsiniz. Cildin kurumasını önleyerek kırışıklarında önüne geçebilirsiniz.

Yulaf Kepeği Maskesi

Yulaf kepeği içerisinde bulunan nemlendirici özellikleri ile cildi derinlemesine olarak nemlendirerek cildin daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra kırışık karşıtı olarak da bilinmektedir. Bu maskeyi hazırlaması da oldukça kolaydır. 1 yemek kaşığı yulafı ya da yulaf ezmesini alarak üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay bardağı ile zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı olacak şekilde balı bir kaba koyarak iyice karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi yüzünüzden başlayarak boynunuza inecek şekilde sürüp 10 ila 15 dakika arasında bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi daha sonra kullanmanız için hava almayacak bir kaba koyarak saklayabilirsiniz. Bu maskeyi hazırladığınız andan itibaren 1 hafta kadar bekletebilirsiniz.Kuru Ciltlere Avokado Maskesi

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ve içerisinde bulunan yağ asitleri ile tam bir nemlendirici kaynağı olan avokado maskesini kendiniz kolaylıkla evde hazırlayarak uygulayabilirsiniz. 1 tane aldığınız avokadoyu macun kıvamına gelecek şekilde püre haline getirin. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze sürerek 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Daha sonra ılık su ile güzelce yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kahve Maskesi

Cildin yumuşaması ve parlatması için kullanılan kahvenin nemlendirici özellikleri de bulunmaktadır. Kuru olan cildinize uygulayacağınız kahve maskesi sayesinde nem oranını yükselterek yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Bunun için bir kaba 2 çay kaşığı kadar kahvenin telvesini alıp üstüne 2 çay kaşığı filtre kahve ekleyerek karıştırın. Üstüne 2 çay kaşığı toz kakaoyu, 2 tatlı kaşığı balı ve 3 çay kaşığı sütü ekleyerek yumuşamasını ve maske haine almasını sağlayın. İyice karışan bu malzemeleri parmak uçlarınız ile masaj yaparak cildinize uygulayın. Yalnızca 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Maskeyi bitirdikten sonra cildiniz için uygun olan nemlendirici kremi sürün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git