Kuru Ciltlere Bakım Önerileri

Kuru Ciltlere Bakım Önerile
7 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Cildimiz yaşamımızı daha kolay geçirmemizde yardımcı bir uzvumuzdur. Bu yüzden ona gerektiği önemi vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Cildimizin de birçok türü vardır. Yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi ve karma cilt tipi olarak üçe ayrılır. Bu cilt tipleri bakım yaparken hepsinin aynı bakımı yapması ciltlerine zarar vermelerine neden olabilir. Her cilt tipi için ayrı ayrı cilt bakım ürünleri ve cilt bakım önerileri vardır. Kuru ciltler için kullanılan bir maskeyi yağlı bir cilt için kullanırsanız cildiniz daha da yağlanır ve ya oranını düşürmek isterken aksine yağ oranını artırırsınız.

Bu yüzden cilt bakımı yapacağınız ürünlere ve nasıl yaptığınıza dikkat etmenizi öneririm. Cilt bakımı yaparken cilt ürünlerinin önemli olduğu kadar yapılan işlemlerinde büyük bir önemi vardır. Kendi cilt tipinize uygun olmayana maddelerin zararlı olduğu kadar, bakımı yaparken yaptığınız hatalar ya da doğrularda oldukça önemlidir. Kuru cilt bütün cilt tiplerinden daha özverili bir bakım ister. Kuru ciltlerin bakım yapılmadığında ne cildin pul pul olması ya da ciltte çatlaklar, kızarıklıklar oluşmasına neden olur. Bu yüzden kuru cilde sahip olanlar bakım yaparken bir çok şeye de dikkat etmeliler. Kuru ciltlere bakım önerilerine göz atmanız için aşağı bırakıyorum. Bir de kuru ciltler için günlük yapılabilecek maske tarifini sizlere listeleyeceğim.

Kuru Ciltlerin Dikkat Etmesi Gerekenler  • Kuru ciltlere sahip olanlar günlük kullanabilecekleri iyi bir nemlendirici seçmelerini öneririm. Bu nemlendirici kaliteli olursa cildinizin sağlığı için daha iyi olur. Eğer kalitesiz bir nemlendirici seçerseniz, cildiniz daha fazla kuruyabilir ve daha farklı cilt hastalıklarına neden olabilir. Nemlendirici seçerken cildinizin dış tabakasını nemlendirebilecek bir nemlendirici seçerseniz, bu nemlendiriciyi her sürdüğünüz de cildiniz kuru yapısını terk eder.
  • Yaz günlerinde cildinizin güneş görecek yerlerini korumanızı öneririm. Korunmadığı takdirde cildinizde çatlaklar, yanıklar ve yaralara neden olacaksınız. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmenizi tavsiye ederim. Bu güneş kremi en az 15 faktörlü olması cildiniz kuru olduğu için ancak etki edecektir. Güneş kremlerini seçerken de cilt tipinize göre seçmenizi öneririm.
  • Kuru ciltlere bakım önerilerinden biri de, duş alırken, yüzerken, elinizi yıkarken, bulaşık yıkarken kısacası suya uzun süre temas edeceğiniz zamanları kısaltmanızı öneririm. Sıcak sular yada ılık sular cildinizin nem kaybını daha da arttırır. Bu yüzden duşa girdiğinizde 30 dakika kalmak yerine en fazla 15 dakika kalmanız cildinizin sağlığı için daha yararlı olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Günlük Nemlendirici Maske

Malzemeler;

  • 1 adet salatalık
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı şeker

Yapılışı;

Salatalıkları dilimleyiniz. Ardından sütü derin bir kaba koyunuz ve içine şekeri atıp eriyene kadar karıştırınız. Salatalıkları süte bandırıp yüzünüze koyunuz. Bunu bütün cildinize uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git