Kuru Eller İçin Maske

Kuru Eller İçin Maske
10 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Kuru Eller İçin Maske

Yumuşacık, bakımlı, pürüzsüz eller…Kim sahip olmak istemez ki? Her şey de olduğu gibi, gerekli özenin gösterilmesi, bakımın yapılması koşulunda yumuşak, pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz. Gündelik hayatta kullandığımız, doğrudan temas ettiğimiz temizlik ürünleri, kışın soğuk havada uzun süre kalmak, aşırı sıcağa maruz kalmak ellerimizi yıpratır. Ph ı cildimizle uyumlu olan temizleyiciler kullanmakta yarar var. Kuru eller için maske uygulamadan önce bir takım ön hazırlıkların yapılması, maske için güzel bir alt yapı oluşturacaktır.

Maske öncesinde neler yapılabilir?

  • El peelingi yapmak çok faydalı olacaktır. Peeling, cildin, pütürlü nemlendirme özelliği olan bir maddeyle, ölü tabakadan arındırılması işlemidir.Herhangi bir dermokozmetik ürünle ya da evde hazırlayacağınız peelingle, haftada 2 – 3 kez yapmalısınız.
  • Ellerinizi doğru bir sabunla yeterli şekilde temizleyin. Sonrasında mutlaka nemlendirin.

Yazımın ilerleyen bölümlerinde evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz peeling tarifi vereceğim. Şimdi kuru eller için maske yapımı konusunda, evde uygulanabilecek, kolay pratik tariflerden bahsedeceğim.

Kuru eller için ne tür maskeler  hazırlayabiliriz?

  • Ev yapımı peeling;

Bunun için sadece iki malzeme bize yeterli olacaktır. Yarım yemek kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı.Bu iki malzemeyi yavaşça karıştıralım. Sonra yaklaşık 1 dakika  boyunca yumuşak masaj hareketleriyle ellerinize uygulayın. Uygulamayı bitirince yaklaşık 1 dakika daha bekletin. Böylece karışım cildinize iyice nüfus ederek nemlenmesini sağlayacak. Sonrasında suyla durulayın.  • Limon, karbonat, bal karışımıyla hazırlanan maske;

1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı bal bir kase içinde güzelce karıştırılır. Ellere dairesel hareketlerle,masajla iyice yedirilerek sürülür. Yaklaşık 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Burada şunu belirtmeliyim ki eğer çok alerjik bir cildiniz varsa limon rahatsız edebilir. Bu gibi durumda limon kullanmayın. Burada bal cildinizi çok iyi temizleyip yumuşatacaktır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirme özelliği vardır. Zeytinyağı, yenileyici ve nemlendirici özelliktedir. Karbonat, cildi ölü tabakadan arındırır. Şekerin pürüzsüzleştirici özelliği vardır. Ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır.

  • Killi maske;

1 tatlı kaşığı badem yağı,1 tatlı kaşığı kil, 2 yumurtanın sarısı, bir kase içinde iyice karıştırılır ve krem kıvamına getirilir. Bu karışım iyice katılaşıncaya kadar buzlukta bekletilir.10 dakika yeterli olacaktır. Sonra bu karışımı ellerinize sürün. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

  • Vazelinli el bakım kremi;

2 litre suyun içine yarım limonun suyunu ve 1 tatlı kaşığı badem yağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımın içine ellerinizi daldırın. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra çıkartın ve kurulamadan kendisinin kurumasını bekleyin. Ayrı bir yerde 1 çay kaşığı vazelin ve birkaç damla limonu karıştırıp ellerinize sürün. Plastik bir eldiveni ellerinize giyerek yaklaşık yarım saat bu şekilde bekletin. Süre sonunda eldiveni çıkartın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git