Kurumuş Cilde Bakım Yöntemleri

Kurumuş Cilde Bakım Yöntemleri
5 Mart 2016 tarihinde eklendi

Kurumuş Cilde Bakım Yöntemleri

Cilt bakımı, hangi cilt tipinde olursanız olun, düzenli olarka uygulanması gereken bir bakımdır. Ancak kuru ciltlerde, biraz daha fazla önem taşır. Kuru ciltler, kaybettiği nem yüzünden, elastikiyetini kaybeder. Dolayısıyla, kuru ciltlerde ince kırışıklıklar daha çabuk oluşur ve cilt yaşlanmaya meyilli bir hale gelir. Cilt tipiniz kuruysa, cildinizin ihtiyacı olan nemi ona verememişsiniz demektir. Gerekli ve düzenli birkaç bakım önerisiyle cildinizi yeniden nemlendirmek, kuru ve mat görünümden kurtulmak mümkündür.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

  • Cilt Temizliği: Kuru ciltlerde cilt temizliği, süt ve yağ bazlı bir ürünle yapılmalıdır. Su bazlı ürünlerin tercihi halinde, cilt ihtiyacı olan nemi karşılayamayacak, yeniden nemsiz ve gergin kalacaktır. Ayrıca yağ bazlı bir ürünle yapılan temizlik sayesinde ciltteki pul pul ve mat görünümün de önüne geçebilirsiniz.
  • Cilde Nem Sağlayacak Maskeler: Aşağıda gördüğünüz maskeleri düzenli uygulamanız haline cildinize daha fazla nem kazandırabilirsiniz


  1. Bal Maskesi: 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt ve 1 asprini karıştırın. Asprini iyice ezin. Hazırladığınız karışımı yüzünüze oval ve nazik hareketlerle sürün. 5-10 dakika arası bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Süt, içerisindeki yağ sebebiyle cildinize nem kazandıracak, bal, matlığı alarak parlak bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca asprin sayesinde, bu maskeyle cildinizde peeling etkisi yaratacaksınız.
  2. Kahve Maskesi: 1 çay kaşığı kahve telvesi, 1 çay kaşığı kakao, birkaç damla süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Maskeyi yumuşak hareketlerle yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.
  3. Gül Yağı Maskesi: Birkaç damla gül yağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırın. Nazik hareketlerle maskeyi yüzünüze yedirin. 10-15 dakika arası yüzünüzde bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Gül yağı, kuru cildiniz için harika bir nemlendirme aracıdır.

Bu maskeler, kurumuş cilde kolay bakım yöntemleri arasında en büyük yardımcılarınız olacak. Bahsettiğimiz maskeleri uyguladıktan sonra, kullandığınız nemlendirici kremi uygularsanız, cilde kazandırdığınız nemi cildin daha uzun süre tutmasını sağlayabilirsiniz.

  • Cildi Dış Etkenlerden Koruma: Güneş ışınları, rüzgarlı ve soğuk hava kuru ciltleri en çok etkileyen etkenlerden biridir. Zaten nem kaybı yaşayan kuru cildiniz için, rüzgarlı ve soğuk havalarda yaşayacağı nem kaybını önlemek çok önemlidir. Bunun için düzenli olarak kuru ciltler için olan, yağ içerikli nemlendirici kremler kullanmalısınız. Ayrıca soğuğun etkisiyle ciltte pul pul döküntüler ve gergin ciltteki hareketler sebebiyle, ince çizgiler oluşabilir. Nemlendirici kullanımı bu anlamda da çok önemlidir.

Kurumuş cilde kolay bakım yöntemleri zannedildiğinden çok daha kolay. Biraz özen ve hassasiyetle cildinizi olması gereken yapıya, ihtiyacı olan neme, parlak ve tazelenmiş bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git