Kurumuş Dudaklara Kürler

kurumus-dudaklara-kurler
17 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Kurumuş Dudaklara Kürler

Aşırı sıcak ve soğuk havalarda görülen dudak kuruluğunu yok etmek için kurumuş dudaklara kürler ve yöntemleri oldukça etkili olacaktır. Estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturabilecek dudak kuruması, çatlamalara yol açabilir ve gülme, yemek yeme gibi aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Kuru cilde sahip insanlarda yoğunlukta görülen dudaklardaki kuruma, yağ ve ter bezlerinin yoksunluğundan dolayı kuruluğa karşı daha çabuk bir şekilde tepki vermektedir. Örnek vermek gerekirse, tükürük deride kuruluk etkisi bırakmaktadır. Ağız içinde yer alan sindirim enzimleri, besinleri parçalamasına rağmen dudak kuruluğuna sebep olmaktadır. Çatlayan ve kuruyan dudağınızı dilinizle ıslatmak oldukça yanlış olacaktır. Ayrıca vücudun su kaybetmesi veya yetersiz su içimi dudaklarınızı kurutacaktır. Diyabet, kan hastalıkları ve bazı bağışıklık sorunları dudak kuruluğuna neden olan faktörlerdendir.

Peki, dudak kurumasını engelleyebilmek için kurumuş dudaklara kürler olarak neler yapabiliriz? Sizler için doğal ve oldukça etkili olan yöntemler sunmak istiyoruz.

Çatlak Dudaklar İçin Etkili Maske

 • 20 gram kadar bal mumunu benmari usulünde eritmelisiniz. Daha sonra eriyen bal mumunu 120 gram susam yağı ile karıştırmalısınız. Hazır hale gelen karışımı dudaklarınıza sürün ve sonucu görün.

Kuruyan Dudaklar İçin Etkili Yöntem

 • 1 tatlı kaşığı kadar bal, 1 yemek kaşığı kadar toz şeker ve 6-7 damla greyfurt suyunu iyice karıştırın. Hazırladığımız karışımı dudaklarınıza sürün ve 5 dakika kadar peeling yapın. Böylece yumuşak ve pürüzsüz dudaklara kavuşabilirsiniz.


Mango Yağı Yöntemi

 • İçeriğinde stearik ve oleik asitler bulunduran mango yağı, dudaklarınızı nemlendirip, yumuşatacaktır. Krem halinde de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Yöntemi

 • Hindistan cevizi yağı, cildinizdeki yağ oranını dengeleyecektir. Çatlamış ve kuru dudaklara oldukça iyi gelecektir. Bu yağı, cildiniz hızlı bir şekilde emecek ve dudaklarınız yumuşayacaktır.

Dudak Kuruluğuna Karşı Önlemler

 • Dudaklarınıza vazelin ve bir miktar bal sürerek kuruluğunu önleyebilirsiniz.
 • Az miktarda su tüketimi dudak kurumasına sebep olabilir. Gün içerisinde en az 2 veya 3 litre su içmeniz gerekmektedir.
 • Dudaklarınızı ölü hücrelerden arındırmak için, dudak peelingi uygulayabilirsiniz.
 • Sigara içmek dudak kuruluğuna sebep olacaktır. Sigara tiryakisiyseniz, sağlığınız için bir an önce bırakmanız gerekmektedir.
 • Süt, bulgur, dereotu, et, patates, ceviz, meyveler ve B vitamini içeren besinler tüketmeniz dudak kuruluğunu önleyebilmektedir.
 • Dudaklarınızı yalamamanız gerekmektedir. Bu neminizin kaybolmasına yol açacaktır.
 • Dudak kuruluğunun giderilmesi için evinizde ya da ofisinizde ortamın her zaman nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenden dolayı radyatörün üzerine bir kap su koyabilirsiniz.
 • Depresyon, stres, kaygı, aşırı heyecan, yoğun çalışma temposu ve ruh sağlığınızı tehdit edecek durumların kontrol altına almanız gerekmektedir. Birçok araştırmacıya göre olumsuz ruh halleri sonucunda dudaklar kuruyarak nemini kaybeder ve sağlıksız bir hale gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git