Lazer Epilasyonun Yararları Zararları

Lazer Epilasyonun Yararları Zararları
17 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Lazer Epilasyonun Yararları Zararları

İstenmeyen tüyler hepimizin başının belası. Kurtulmak için birkaç alternatif yöntem olsa da, bunlar kalıcı olmadığından sorun da bitmiyor.Fakat içlerinde bir tanesi derdimize deva olacak cinsten: Günümüzde pek çok kadın istenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer yöntemini kullanıyor. Yalnızca kadınlar mı? Artık erkekler de sırt bölgelerinde, yüz bölgelerinde bile lazer uygulamasını kullanmaya başladı. Yaklaşık 15 yıldır süregelen epilasyon uygulaması bir günden güne bir çığ gibi büyüyor. Fakat bu uygulama gerçekten sağlıklı mı? Zaman içinde gelişen sakıncaları var mı? Ömür boyu kalıcı mı? Bu soruların cevabı yazımızda.

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl tüylerine bir çeşit enerji verilerek kılları yok etme yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Bu enerji deri altında ısıya dönüşüyor ve kıl köklerini yakarak onları zayıflatıyor ve ortadan kaldırıyor.

Lazer Epilasyonun Yararları:

  • Öncelikle diğer yöntemlere nazaran daha az vakit alan ve can acıtmayan bir yöntem. Ağda gibi acı çekmeden ya da jilet gibi kıl köklerini güçlendirmeden dört beş seansta tüylerden tamamen kurtulabileceğiniz pratiklikte.
  • İstediğiniz bölgede uygulatma şansınız var. Genital bölge için de özel gözlükler yardımıyla uygulanıyor ve tedirginlik yaşatmıyor.
  • Her ay tüyleri dert etmenize gerek kalmıyor, kalıcı.
  • Uygulama sırasında oluşan kısa süreli kızarıklıklar dışında deri yüzeyinde herhangi bir iz kalmıyor.

Zararları:

  • Hijyen oldukça önemli, eğer kullanılan aletler yeni değilse, ortam hijyenik değilse enfeksiyon kapma riski mevcut.
  • Alerjik durumlar nadir de olsa meydana çıkabiliyor.
  • Egzama, ışığa aşırı duyarlılık, ciltte hassasiyet gibi durumlarda kesinlikle önerilmiyor.


Bunlar dışında, hamilelik sürecinde eğer mümkünse ertelenmelidir. Bebeğe bir zarar verme durumu olduğundan değil fakat hamilelikte uygulanmadan önce lazer epilasyonun yararları zararları güzelce araştırılmalı, uzman hekimlerle görüşülmeli. Hamile olan kadınlarda tedirginlik oluşturduğu için, ya da bebeğin hareketlenme durumlarında anne riske girdiğini düşünüp moral bozukluğu yaşama ihtimali olduğu için önerilmiyor.

Bu operasyonu yaptırmaya karar verirseniz mutlaka alanında oldukça deneyimli olan merkezleri seçmelisiniz. Bazı epilasyon merkezleri lazer epilasyonun yararları zararları konusunu hiç dikkate almadan, sağlığı hiçe sayarak ticari kaygılarla hizmet vermektedir, tabi hizmet vermek denirse. Bunun sonucunda yanık izlerinden tutun da, enfeksiyon riski taşıyan durumlarla karşılaşma, boşu boşuna bir sürü paranızın sömürülmesi gibi durumlarla karşılaşabiliyorsunuz.  Bunu önlemek için de, gideceğiniz merkezi çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. Uygulamayı yapacak olan kişilerin tıp uzmanı olduğundan ve deneyim sahibi olduğundan emin olmalısınız.

Bazı kişilerde tüyler dört beş seansta tamamen dökülürken, bazılarında yeniden çıkma durumu ile karşılaşma olasılığı da mümkün. Fakat birkaç ek seansla istenmeyen tüylerinizden tamamen kurtulup, bu sorunla uğraşmayı ömrünüzün sonuna kadar rafa kaldırabilirsiniz.

Bu yöntem 4 ila 8 hafta aralığında seanslarla gerçekleştirilir ve seanstan en az üç hafta öncesine kadar kökten alım gerçekleşmemiş olmalıdır. Yaklaşık altı ay sonra, bu tüyleri bir daha hiç görmeyeceksiniz, tadını çıkarın!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git