Limonun Cilde Faydaları

Limonun Cilde Faydaları
12 Mart 2016 tarihinde eklendi

Limonun Cilde Faydaları

Yararlı bir meyve olan limon günlük C vitamin ihtiyacımızın %35’ini tek başına karşılar. Potasyum, manganez mineralleri ve folat, B6, B1, B2 vitaminleri açısından da zengindir.  Cilt maskelerinin çoğunun ana malzemelerinden biridir. Limonun kabuğu aslında suyundan da yararlı ve besleyicidir.

Limonun vücuda olduğu kadar cilde faydaları ise saymakla bitmez. Birçok farklı şekilde kullanabileceğiniz limona dair işte bilinmesi gerekenler:

 • Sivilce Siyah Noktalar İçin

Limonun cilde faydalarından biri: anti bakteriyel yapısı. Bu bakımdan çok önemli bir role sahip olan limon sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor. Sivilcelerin olduğu bölgeye sürüp 10 dakika bekletirseniz kısa sürede oluşacak iyileşmeyi göreceksiniz.

 • Cilt Lekeleri İçin

İçeriğindeki sitrik asit cilt lekelerine yani güneşin verdiği hasarlara ve sivilce lekelerine bire birdir. Düzenli kullanmanız paralelinde etkili sonuçlar verir.

 • Aşırı Yağlı Ciltler İçin

Limonun cilde bir diğer faydası yağ dengeleyici özelliğidir. Aşırı yağlı bir cilde sahipseniz ya da parlayan bir cildiniz varsa içinde limon olan maskeleri deneyiniz. Cildin daha az yağlanmasına yardımcı olacaktır.

 • Kararan Bölgeler İçin

Dirsek, kol altı, diz gibi bölgelerde oluşan kararmalarda kullanabileceğiniz limon bölgede 15 dakika bekletilmeli. Sonrasında iyice durulayıp nemlendirici sürdüğünüz taktirde kısa sürede etkisiniz göreceksiniz.

 • Canlılık İçin

Sitrik asit ve C vitamini cildin renginin canlanmasına yardımcı olur. • Gözenek Temizliği İçin

Anti bakteriyel yapısı sebebiyle temizlik için de kullanabilirsiniz. Tıkanan ciltlerde bir adım sonra ortaya çıkan sivilce problemini önlemek için tıkanma yaşandığı anda ilk adımı atınız. Hindistan cevizi suyu ve 5-6 damla limon suyunu karıştırıp yüzünüzü temizleyiniz.

 • Kanamaları Durdurmak İçin

Cilt dokusunu sıkıştırıcı özelliği olan limon kesik ve çiziklerin üzerine uygulandığında kanamaları kısa süre içinde durdurur. Fakat kanama üzerinde bir yanma hissi de uyandırır. Bu yüzden kanama çokken bu yöntem fazla tercih edilmez. Bunun yanı sıra enfeksiyonların önlenmesini de sağlar.

Dikkat Edin!!

Limonun tüm bunların yanı sıra dikkat ederek kullanmanızı gerektiren özellikleri de vardır.

 • Özellikle kurutucu etkisi sebebiyle limon uyguladığınız dönemlerde mutlaka nemlendirme yapmanız gerekir. Aynı kolonya gibi cildin kurumasını sağlar. Bu sebeple her gün kullanmamaya özen gösterin.
 • Cildiniz aşırı yağlı değilse uyguladığınız limonu su ile inceltip karıştırarak kullanın.

Limon Maskesi Önerileri

 • Aydınlatıcı Maske

1 kaşık taze sıkılmış limon suyunu, 1 kaşık domates suyu, 1 kaşık salatalık suyu ile karıştırıp bu maskeyi yüzünüze uygulayın, 20-25 dakika bekletip durulayın.

 • Peeling Maskesi

Ölü cilt hücrelerinin ve gözeneklerin temizlenmesi için önemli olan peeling kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Pürüzsüz ve temiz görünmeye yardım eden bu maske için 2 kaşık esmer toz şekeri 1 yumurta akı ve 1 kaşık limon suyuyla karıştırın. Dikkat edin şeker karıştırırken erimesin ki peeling etkisi yapsın. Dairesel hareketlerle uygulayıp 15 dakikanın ardından durulayın. Mutlaka nemlendirici sürün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git