Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj Çeşitleri Nelerdir
8 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj, bayanların sıklıkla başvurduğu, güzel bir görünüm elde etmek için ve kusurları kapatmak için kullanılan bir tekniktir. Özellikle günümüzde, makyaj malzemelerinin ve seçeneklerinin artmasıyla birlikte hem bir çok makyaj hilesi, hem de makyaj çeşidi çıkmıştır. Makyaj çeşitleri nelerdir? sorusuna geçmeden önce, sıklıkla yapılan makyaj hatalarından bahsedeceğiz. Kadınlar kadar erkeklerde bir çok makyaj tekniğini uygulayarak bu gelişimlerden faydalanmaktadır. İlk zamanlar sadece sürme olarak kullanılsa da günümüzde rimel, fondöten gibi malzemeler erkekler tarafından da kullanılıyor. Bu yüzden makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken hususları, yapılan yanlışları ve makyajın çeşitlerini bu yazımızda paylaşarak daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Makyaj Hatalarına Öneriler

  • Fondöten rengini seçimi her zaman sorun olmaktadır. Bir çok rengi bulunan fondöten seçimini her zaman ten renginize göre yapmalısınız. Ten renginden çok açık veya koyu seçilen fondötenler, açıkta kalan kısımlarla büyük tezat oluşturacaktır. Bu nedenle fondöten alırken, her zaman ten renginizden bir ton açık ya da bir ton kapalı rengi tercih etmelisiniz.
  • Göz altında oluşan morluklar içinde aydınlatıcı ya da kapatıcı kullanmalısınız. Fakat çok açık tonları tercih ederseniz zıt bir görünüm elde edebilir ve kapatmak istediğiniz morlukların daha çok belirginleşmesine neden olabilirsiniz.
  • Kaşları boş ve gür olan kişiler daha normal bir görünüm elde etmek için kaş kalemi ya da far kullanmaktadır. Saç renginize ve doğal kaşlarınıza uygun olan tonu kullanmalısınız. Ayrıca boyama işlemi bittikten sonra mutlaka kaşlarınızı tarayınız. Daha doğal bir görünüm elde edeceksiniz.
  • Rujun sürülmesi konusunda da sıklıkla hatalar yapılmaktadır. Dudakları taşırarak ya da kenarlara sürülmeyen rujlar kötü bir görünüme neden olacaktır. Dudaklarınızı daha dolgun göstermek istiyorsanız dudak kalemiyle etrafına çizgiler çizmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.


Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

  • Günlük Makyaj; Günlük hayatta özellikle çalışan bayanların tercih ettiği bir makyaj türüdür. Hafif ve sade yapılan bu makyaj doğal bir görünüm vererek güzel durmanızı sağlayacaktır. Rimel, hafif allık ve isteğe göre far ya da eyerliner uygulanmaktadır Ayrıca ruj rengi de doğal tonlarda seçilmelidir.
  • Porselen Makyaj; Genellikle düğünlerde, yemeğe çıkılacağında ya da önemli günlerde kullanılan bir makyajdır. Kapatıcı, fondöten, aydınlatıcı gibi malzemeler kullanılarak cilt sabit ve pürüzsüz bir hale getirilmektedir. Üzerine far, eyerliner, rimel hatta takma kirpik kullanıldığı gibi, uygun şekilde allıkta kullanılmalıdır. Ayrıca ruj göze çarpan tonlarda seçilebilir.
  • Show Makyajı; Oldukça ağır olan bu makyaj, çok uzun süren bir zaman diliminde hazırlanmaktadır. Ciltte canlı renkler kullanılarak, insanların dikkatini çekmek amaçlanmaktadır. Bu nedenle hem ağır hem de ilgi çekici renkler kullanılmalıdır.
  • Kalıcı Makyaj; Makyaj yapmayı çok seven fakat zaman bulamayan bayanlar için ideal bir makyaj türüdür. Bu makyajda kirpikler, gözler, kaşlar ve dudaklar farklı işlemlerde geçerek kalıcı olması hedeflenmektedir. Genellikle güzellik merkezlerinde uygulanmaktadır.
  • Gece Makyajı; Yüz hatlarını vurgulayarak yapılan bir makyajdır. Gece dışarı çıkarken ve çekici bir görünüm elde etmek istendiğinde uygulanmaktadır. Gözlerde genellikle dumanlı denilen tonlar kullanılmaktadır. Ruj seçimi ise kırmızı tonlarında ve genel olarak bordo renklerinde tercih edilmektedir.

Makyaj çeşitleri nelerdir? sorusuna cevap olarak bu türleri sıralayabiliriz. Siz de nereye gideceğinize ve kendinize nasıl hissettiğinize göre kendiniz için en uygun çeşidi seçebilir ve uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git