Makyaj Fırçalarının Temizliği

Makyaj Fırçalarının Temizliği
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Kusursuz bir makyaj için, malzemelerimizin kalitesi kadar fırçalarımız da önem taşımaktadır. Ürünlerimizi istediğimiz şekilde ve rahatlıkla yüzümüze uygulayabilmemiz için doğru fırça seçimi çok önemlidir. Fırçalarımızı, çeşitli kozmetik mağazalarından onlarca seçeneğin arasından, orta sertlikte doğal kıl ve dökülme yapmayanlardan tercih etmeliyiz. Buna ek olarak, fırçalarımızı tasarlandıkları bölge için kullanmamız yaptığımız makyajın kalitesi ve bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Örneğin; pudra fırçası ile allık fırçası sık sık karıştırılmaktadır. İkisinin ayrımı ise oldukça basittir.

Pudra fırçası yukarı doğru genişlerken, allık fırçası daha düz ve uzundur. Fırça seçimimizi yaparken fiyatlar yanıltıcı olabilir. Daha uygun fiyatlı diye tercih ettiğiniz fırçayı yalnızca bir sene kullanımın sonucunda çöpe atarken, biraz daha fazla para ödeyerek satın aldığınız fırçayı üç seneye kadar kullanabilirsiniz. Üstelik istediğiniz özelliklere sahip bir fırça edinmiş olursunuz. Elbette fırçanızdan uzun ömürlü bir kullanım elde etmek için yapmanız gereken bazı şeyler var. Fırçanızı temizleme sıklığınızdan, temizlemek için kullandığınız ürüne kadar her şey fırçanızı etkiler. Yani fırçanızın ömrünü siz belirliyorsunuz. Peki, daha uzun bir kullanım için makyaj fırçalarının temizliği nasıl yapılmalı? Makyaj fırçalarının temizliğinde hangi ürünler kullanılmalı? Hangi işlemler makyaj fırçalarımızın ömrünü kısaltır? Cildimize uyguladığımız ürünleri seçerken gösterdiğimiz titizliği, fırçalarımızı temizlerken de göstermemiz gerekmektedir. Yüzümüze temas eden fırçalar, sık ve doğru temizlenmediği taktirde çeşitli mikropları içerisinde barındırabilmektedir. Ayrıca temiz olmayan fırçalarla yaptığımız makyajın istediğimiz gibi olmaması gibi sonuçlarla da karşılaşabiliriz. Nitekim fırça üzerinde, önceden kalan ürünler ile yeni makyajınızda kullanmak istediğiniz ürünler karışacaktır.Makyaj Fırçalarının Temizliğinde Püf Noktalar

  • Makyajınızdan daha iyi sonuçlar alabilmek ve fırçanızda bakteri oluşumunu engellemek için makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi en az haftada bir kez yıkamanızı öneririz.
  • Fırça temizliğinde sabun yerine makyaj temizleme sütü gibi ürünler kullanmanız daha uygundur.
  • Fırça temizliği esnasında fırçalarınızın kıllarının aşağı bakmasına ve kullandığınız ürünün kıllardan başka bir bölüme temas etmemesine dikkat ediniz. Şayet temizleme ürünü fırçanın geneline temas ederse, fırçanın sapa yapışmasını sağlayan maddenin bozulmasına ve kılların dökülmesine neden olabilir.
  • Fırçanızın sapına bulaşan makyaj kalıntılarını, alkollü bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. Fırçanın o kısmı yüzünüze temas etmediği için kullandığınız ürün kıllarda olduğu kadar önemli değildir.

Makyaj Fırçalarının Temizlenmediği Takdirde Oluşturabileceği Sorunlar

  • Far ve eyeliner fırçalarımız, göz çevresinde kullandığımız fırçalardır. Sık ve doğru temizlenmediği takdirde hassas göz çevremiz ve göz sağlığımız için kötü etki yaratabilmektedir.
  • Pudra ve allık fırçaları doğru ve uygun sıklıkta temizlenmezse, sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Doğru tekniklerle ve yeterli sıklıkta temizlenmeyen makyaj fırçalarının kılları sertleşir.
  • Doğru ve sık temizlenmeyen fırçanız, makyajınızın güzelliğini etkiler.
  • Temizliği düzgün yapılmayan fırçalarınızın ömrü kısalır. Bozulan fırçaların yerine yenisini aldığınız takdirde, doğal olarak maddi zarara uğrarsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git