Makyaj Fırçası Seçimi

Makyaj Fırçası Seçimi
28 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Makyaj Fırçası Seçimi

Çoğu kadın daha iyi hissetmek, daha güzel görünmek için az da olsa makyaj yapmayı tercih eder. Rimeller, eyelinerlar, farlar, rujlar… Zaman zaman onlarca seçenek arasında kendimizi kaybettiğimiz olmuştur. Hedef ise belli, kusursuz makyaj ve daha hoş bir görüntü. Kusursuz makyaja ulaşmanın yolu elbette güzel malzemeler, doğru teknikler ve son olarak doğru makyaj fırçası seçiminden geçer. Cildimize uygulayacağımız ürünü seçerken elbette ürünün kalitesi, kanserojen madde içermemesi, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gibi kriterlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Peki, makyaj fırçası seçiminde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Şüphesiz, yüzümüze uygulayacağımız ürün kadar o ürünü uyguladığımız fırça da önemlidir. Bu yüzden siz de makyaj fırçalarınızı edinirken aşağıda sıralayacağımız özelliklere göre tercihinizi yapınız.

Doğru Fırça Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Fırçanızı, gerçek kıldan yapılmış olanlar arasından seçmeye özen gösteriniz. Gerçek kıldan yapılma fırçalar ürünü alma ve uygulama aşamalarında gösterdiği performans sebebiyle pek çok makyaj uzmanı tarafından tercih edilmektedir.
  • Fırçanızın, kıl dökmeyen cinsten olmasına özen gösteriniz. Fırçanın kıl döküp dökmediğini test etmek için elinizin üstünde bastırarak daireler çizin.
  • Fırçanızın tüylerinin çok yumuşak olması iyi bir özellik değildir. Yumuşak kıllı fırçalarla ürününüzü almak zor olacaktır. Orta yumuşaklıkta bir fırça seçiniz.
  • Fırçanızın sapının uzunluğunu, sizin nasıl daha rahat kullanacağınız belirlemelidir.
  • Fırçanızı satın almadan önce elinize kusursuz biçimde oturmasına ve kılların esnek olmasına dikkat ediniz.


Kullanım Bölgesine Göre Fırça Çeşitleri

  • Far fırçası: Far fırçalarının kılları kısa ve uca doğru oval olmalıdır. Bu fırçalar, farın daha rahat uygulanmasını ve farların birbirine karışmasını sağlamaya yöneliktir.
  • Allık fırçası: Fondöten fırçaları ile karıştırılabilen fırça türüdür. Fırçanız yukarı doğru genişliyorsa pudra fırçasıdır. Allık fırçaları düz şekilde uzar. Allık fırçası seçiminde orta sertlikteki fırçalar tercih edilmelidir.
  • Dudak fırçası: İnce ve sivri bir fırça türüdür. Rujun dudağa iyi yayılmasını ve dudak kenarlarının iyi çizilmesini sağlar. Dudak fırçanızı yumuşak olanlardan seçiniz.
  • Pudra fırçası: Uzun ve dik bir fırça türüdür. Pudranın yüz ve boyun bölgelerine en iyi şekilde yayılmasını sağlar. Yumuşak olanlar tercih edilmelidir.
  • Eyeliner fırçası: Uca doğru sivrilen bir fırçadır. Kirpik diplerinize kusursuz eyeliner sürebilmek için ince olanlarını tercih ediniz.

Makyaj fırçası tercihinizi ucuz ve dayanıksız olanlar yerine biraz pahalı fakat uzun vadede işinizi görecek ve kaliteli bir makyaj sunacaklardan yana yapmanız, daha akıllı bir alışveriş olacaktır. Yani, söz konusu makyaj fırçası olduğu zaman maddiyatı ikinci planda tutmakta yarar var. Buna ek olarak kullandığınız fırçanın ömrünü siz belirlersiniz. Fırçaların özel temizlik yolları vardır. Bakımı doğru sıklıkta ve biçimde yapılan fırçaların ömrü 3 ila 5 yıla kadar uzayabilmektedir. Siz de uzun süre kusursuz makyaj lüksünü yaşamak istiyorsanız fırça temizliğine önem veriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git