Makyaj Hataları

Makyaj Hataları
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Makyaj Hataları

Makyaj insanın fiziği üzerinde çeşitli değişiklik, ekleme, renklendirme gibi çeşitli amaçlarla kullanılan çekiciliği ve güzelliği amaçlayan kozmetik ürünlere denir. Makyaj yerine göre erkeklerde de kullanılan, biz hanımların ise vazgeçilmezi olan bir işlemdir. Ancak daha güzel olsun derken aşırıya kaçtığımız zamanlar olmuyor değil. Bazen ufak hatalar bazense bariz hatalarla güzelim makyajı mahvettiğimiz zamanlar da var. Makyaj hataları yalnızca makyajımızın bütünlüğünün bozulmasına sebep olmakla kalmaz, yüzümüzdeki yanlış tonlamayla en çok vurgulamamız gereken bölgeyi bastırıp yine uyumsuz ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Makyaj hataları dediğimizde bu konuyu 2 başlık altında gruplandırabiliriz:

  • Uygulama makyaj hataları

En sık yapılan makyaj hataları;

Göz kalemini olması gerektiğinden daha kalın sürerseniz, o kocaman güzel gözleriniz küçücük görünecektir. Ayrıca gerekenden fazla sürülen göz kalemi sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir.

Allığı yeterince dağıtmamak makyaj hataları denilince en baş sırada gelir. Bu sizi allık kutusuna düşmüş gibi gösterebilir. Allık hafifçe bir fırçayla uygulandıktan sonra dağıtmak için bir makyaj süngerinden faydalanabilirsiniz.

Kaşları gereğinden fazla boyamak karşıdaki kişinin dikkatini direk olarak kaşlarınıza çekecektir ki bu da sizi pek memnun etmeyecektir. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

Dudak renginden daha koyu tonda dudak kalemi çekmek doğallığınızı bozacaktır ve gün içinde dudağınızda incelen rujdan sonra adeta boş bir resim çerçevesi gibi görünecektir. Dudak renginize yakın açık tonlar tercih edilmelidir.  • Malzeme makyaj hataları

Ten rengine uygun olmayan kapatıcıların, rujların ve aydınlatıcıların kullanılması makyaj yapılan bölgenin vücudunuzla bir bütünmüş gibi değil de sonradan eklenmiş gibi görünmesine neden olur. Bu nedenle ten renginiz üzerinde sırıtmayacak, görüntünüzdeki doğallığı bozmayacak tonlardaki ürünleri tercih etmelisiniz. Makyaj yeni bir yüz yaratmak için değil, var olan güzelliği tonlarla ortaya çıkarmak için kullanılan bir araçtır.

Bölgesel kullanılacak allık gibi toz ürünlerin uygulamasında tercih edilecek gereçler yüz tipinizle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde uygulamada makyaj hataları kaçınılmaz hale gelir. Örneğin küçük ve basık elmacık kemiklerine sahip bir kişi çok büyük bir allık fırçasıyla uygulama yaparsa, allık adeta pudra uygulanmış gibi tüm yanağı kaplar ve elmacık kemikleri üzerinde baskın bir ton oluşturması mümkün olmaz.

Yüzde deforme oluşturmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Yani bilmediğiniz ve hiç denemediğiniz bir ürün, yüzünüzde kalıcı izler bırakabilir ve hatta size ciddi rahatsızlıklar verebilecek alerjen madde içeriyor olabilir.

Cilt tipinize göre seçeceğiniz kapatıcılar da yine çok önemlidir. Kuru bir cilde sahip iseniz ve yağlı ciltlere önerilen bir malzeme kullanıyorsanız bu cildinizde daha fazla kurumaya, dökülmelere ve hatta yaralanmalara bile sebep olabilir. Cilt tipinize göre seçeceğiniz malzeme sizi doğal güzelliğinizi ve cilt sağlığını bozmaktan da koruyacaktır.

Makyaj hataları var olan doğal güzelliğin, çekiciliğin dışarı çıkmasını engellemekle kalmaz, var olan hoş görüntüyü kötü hale getirebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git