Makyaj Pişirme ( Baking ) Nedir?

Makyaj Pişirme ( Baking ) Nedir?
3 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Makyaj Pişirme ( Baking ) Nedir?

Son zamanların moda makyaj tekniklerinden makyaj pişirmenin öncüsü Kim Kardashian’dır. Aslında çok eski bir yöntem olan makyaj pişirmenin izlerini geçmişteki spikerlerde görmek mümkündür. Günümüzde de Kim Kardashian ile yeniden trend olan makyaj pişirme, pudranın ısı yardımıyla cilt makyajınıza tam anlamıyla karışması anlamına gelir. Peki, makyajımızı nasıl pişirebiliriz? Makyaj pişirme teknikleri nelerdir? Bu işlemler için hangi malzemelere ihtiyaç duyarız? Bu ve diğer birçok sorumuzu aşağıda belirteceğimiz maddeler yardımıyla yanıtlayalım.

Makyaj Pişirme İçin Gerekli Olan Malzemeler

 1. Transparan pudra
 2. Yoğun bir gözaltı kapatıcısı
 3. Yumuşak bir makyaj fırçası
 4. Pudra uygulamak için sünger

Aşamalarla Makyaj Pişirme

 • Cildinizi iyice temizleyin ve cilt tipinize uygun bir krem ile nemlendirin.
 • Ten renginize uygun bir fondöteni yüzünüzün tamamına uygulayın.
 • Gözaltımıza yoğun yapılı bir kapatıcıyı, fondöten süngeri yardımıyla uyguluyoruz.
 • Sünger yardımı ile pudranızı yüzünüzün pişmesini istediğiniz yerlerine uygulayın. Bu aşamada yüzünüzü mimiksiz tutmanız oldukça önemlidir. İşlemin iyi sonuç vermesi için pudrayı bolca uygulayın. Gözaltınıza, burun kemiğinize, şakaklarınıza ve çene kemiğinize uygulayabilirsiniz.
 • 10-15 dakika pudrayı yüzünüzde tutunuz. 15 dakika süresince göz makyajınızı yapabilirsiniz. 15 dakikanın sonunda yumuşak fırçanız ile pudrayı tüm yüzünüze dağıtınız. Ürünün daha uzun süre kalmasının bir sakıncası yoktur.
 • Allığınızı fırçaya alın ve fazla ürünün fırçadan dökülmesi için 2-3 kez fırçaya hafifçe vurduktan sonra elmacık kemiklerinize uygulayın. Fırçaya vurma işleminin amacı allığı fırçayla yüzünüze sürdüğünüzde topaklanma yapmaması ve eşit dağılmasıdır.


Makyaj Pişirmenin Avantajları ve Dezavantajları

 • Pudra benzeri gözeneklere dolan ürünler gözaltı çizgilerinizi daha belirgin hale getirebilir. Fakat bu teknik yardımı ile çizgileri tamamen kapatmak mümkün.
 • Bu teknikte çok fazla pudra kullanıldığı için gözaltında kuru bir görüntü oluşumuna sebep olabilmektedir. Ve yakından bakıldığında doğallıktan uzak bir görüntü vermektedir.
 • Yakından bakıldığında hoş bir görüntü oluşturmasa da fotoğraf ve videolarda güzel çıkmanızı sağlayan bir tekniktir. Yani günlük yaşamınızda kullanmak yerine, fotoğraf çektireceğiniz günlerde, düğün gibi özel günlerde kullanılması önerilen bir tekniktir.
 • Bu teknik gözaltı kapatıcınızın etkisini çok daha arttırmaktadır. Sağladığı kalıcılık sayesinde makyajınız tüm gün yüzünüzde kalıyor.
 • Aşırı makyajlı ve doğallıktan uzak gözükmenize sebep oluyor.
 • Pratik bir makyaj tekniği değildir, vakit alır. Bu sebepten ötürü de günlük makyajdansa özel günlerde yapacağınız makyaja daha uygundur.

Eğer ki bol bol fotoğraf çekileceğiniz, makyaja vakit ayırabileceğiniz bir günde iseniz, bu tekniği kullanabilirsiniz. Fakat hem uzun zaman alması hem de aşırı makyajlı ve kuru bir görüntü vermesi sebebiyle günlük makyajınızda makyaj pişirme tekniğini kullanmanızı önermeyiz. Fakat özel bir gününüzde bu makyaj tekniğine uygun güzel bir saç modeli ile flaşlar altında kusursuz görünmeniz mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git