Makyaj Sonrası Cilt Temizliği

Teenage girl removing eye makeup --- Image by © Ocean/Corbis
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği

Günümüzde işe giderken, arkadaşlarımızla buluşurken makyaj yapmak zorunluluk haline gelmiştir. Bakımlı olmanın bir şartı da makyaj yapmaktır. Ayrıca düğün, nişan, akşam yemeği gibi davetlerde daha ağır makyajlar yaparız. Makyaj sonrası cilt temizliği oldukça önemlidir. Çünkü özellikle cilt fondötenin altında havasız kalmaktadır bu durum zamanla gözeneklerin tıkanmasına ve cildin yaşlanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca göz makyajında kullandığımız rimeller, temizlemeden uyuduğumuzda kirpiklerin dökülmesine sebep olmaktadır.

Cilt Temizliği İçin Çeşitli Ürünler

Makyaj yaptığımız günlerde gece uyumadan önce makyajımızı kesinlikle temizlememiz gerekmektedir. Cilt temizliğini çeşitli ürünlerle yapabilmek mümkündür. Makyaj temizleme suları, sütler, köpük şeklinde temizleyiciler aynı amaca hizmet etmektedir. Fakat bu malzemelerinde cilt tipine uygun olanlarını kullanmak gerekmektedir. Yağlı, kuru, karma cilt tipleri için farklı temizlik ürünleri üretilmiştir. Bunların yanı sıra makyaj temizleme mendilleri de bulunmaktadır fakat ağır makyajları temizleme de bu mendiller yetersiz kalmaktadır.

Evde Yapılacak Temizlik Ürünleri

Cildinizdeki makyajı temizlemek için çeşitli markaların ürettiği ürünleri kullanmak zorunda değilsiniz. Kendiniz evde bazı karışımlar yaparak makyajlarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bir cezveye 3 çorba kaşığı sütü koyun ve ılık hale gelene kadar ısıtın. Sonrasında bir pamuk yardımı ile yüzünüzdeki makyajı temizleyebilirsiniz. Ayrıca yoğurdu da yüzünüze sürerek makyaj temizliği sağlamak mümkündür. Sürdüğünüz yoğurdu bir pamuk yardımıyla yüzünüzden temizleyin ve sonra su ile yüzünüzü yıkayın. Bu sayede makyajınız temizlenmiş olacaktır.Cilt Temizliği Sonrası Neler Yapılmalı

Cildinizi makyajdan arındırmanız sağlıklı bir cilt elde etmek için yeterli değildir. Cilt tipinize uygun tonik uygulamanız cildinizi daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme ulaştıracaktır. Bu konuda yine doğal ürünlerden şaşmayanlar için gül suyunu önerebiliriz. Gül suyu müthiş bir toniktir. Her cilt tipine uygundur ve cildinizi derinlemesine temizleyerek nemlendirir. Düzenli kullanımda ciltteki sivilceleri azaltıcı etkisi de vardır. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz toniğin ardından mutlaka nemlendirici krem kullanmanız gerekir. Kremin içeriğinde gliserin bulunması cildinizi daha yumuşak hale getirecektir.

Cildi Temizleyen Maskeler

Cilt temizliği sadece var olan makyajı temizlemek için yapılmamaktadır. Yüzde yer alan lekeler, sivilceler, siyah noktalar için de cildi temizleyen maskeler mevcuttur. Cilt temizliğinde bir numara olan maske Türk kahvesi maskesidir. Türk kahvesi kalp sağlığına iyi gelmekle birlikte telvesi de cildinizi derinlemesine temizlemektedir. Türk kahvesinde yer alan telveyi birkaç damla zeytinyağı ile karıştırarak yüzünüzün her yerine uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi güzelce yıkayın. Türk kahvesi maskesi cildi nemlendirmekte, temizlemekte oldukça iyidir. Bu nedenle her gün bu maskeyi uygulamakta bir sakınca yoktur. Ayrıca gözaltı morluklarından kurtulmak için demlenmiş poşet yeşil çayı gözaltlarınıza yerleştirip 15 dakika beklerseniz, morluklardan eser kalmayacaktır. Gözaltı morluklarının oluşmasında makyaj da oldukça etkilidir. Bu nedenle makyajınızı temizliğinizin ardından bu maskeyi uygulayıp uyumanız faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git