Makyaj Temizleme

Makyaj Temizleme
6 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Makyaj Temizleme

Hemen her kadın, hiç değilse özel günlerde makyaj yapmaktadır. Çeşitli makyaj teknikleriyle daha güzel görünüp, daha iyi hissederiz. Fakat cildimizin sağlığı ve güzelliği için makyaj kadar makyaj temizleme işlemi de büyük önem taşımaktadır. Makyaj malzemelerimiz ne kadar organik içerikli olsa da, uzun süre cildimiz de kaldığı takdirde ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Makyaj Malzemelerinin Cilde Zararları

  • Yüzümüze uyguladığımız fondöten, pudra benzeri ürünler, uzun süre cildimizde kaldığı takdirde gözeneklerimizi tıkar. Sivilce ve leke oluşumuna sebep olur.
  • Rimeller zamanında temizlenmediğinde kirpiklerimizi kurutur, dökülmesine sebep olur ve uzamasını durdurur.
  • Far, eyeliner benzeri ürünler vücudumuzun en hassas bölgelerinden olan göz derimizde sarkma, morarma, kırışma gibi olumsuz etkilere sebep olur.

Makyaj malzemelerinin bu ve bunun gibi birçok olumsuz etkisinden cildimizi korumak için temizleme işlemine gereken önemi vermemiz gerekmektedir.

Makyaj Temizleme Teknikleri  • Göz makyajımızın temizlenmesinde çift fazlı temizleme ürünü kullanmak makyajı temizlemekle birlikte yağ bölümü ile kirpiklerimizi beslemeye yardımcı olur. Bu ürünleri herhangi bir kozmetik mağazasından satın alabiliriz.
  • Cilt makyajımızı temizlerken, ürünümüzü yüz temizleme pamuğuna pamuğu ıslatacak ölçüde dökerek, yüz temizleme işlemimizi gerçekleştirebiliriz.
  • Yüzümüzün her bölgesi için ayrı pamuk kullanmalıyız.
  • Yüzümüzü makyaj ürünlerinden arındırdıktan sonra çeşitli kozmetik mağazalarından cilt tipimize uygun olarak edinebileceğimiz tonikler ile cildimizi ferahlatıp, gözeneklerimizi açabiliriz. Bu işlemi kuşkusuz daha doğal bir madde olan soda ile de gerçekleştirebiliriz.
  • Makyaj temizleme için ıslak mendil kullanımı çok yaygın bir yanlıştır. Islak mendillerin içerisindeki alkol, parfüm gibi maddeler yüz derimize ciddi zararlar verir ve erken yaşlanma, tahriş gibi sonuçlara yol açabilir.
  • Hassas bir cilt tipine sahip iseniz, makyaj temizleme suyu yerine gül suyu tercih edebilirsiniz. Makyaj temizleme sularına göre tartışmasız çok daha doğal bir ürün olan gül suyu da makyajınızı en az makyaj temizleme suları kadar iyi temizlerken, cildinize en az zararı verir.
  • Makyaj temizleme işleminin ardından yüzünüzü mutlaka duru su ile yıkayıp, hemen ardından nemlendiriniz.

Unutulmamalıdır ki, güzel bir yüz için iyi makyaj malzemelerinden çok pürüzsüz, bakımlı ve sağlıklı bir cilde ihtiyacımız var. Bu açıdan bakarsak, yüz nemimizi muhafaza etmemiz, yüz temizliğimize özen göstermemiz çok daha büyük önem arz etmektedir. Yüz yıkama işlemini günde 2 ya da 3 kez doğal sabunlar ile gerçekleştirmeliyiz. Hafta da bir çeşitli yüz maskelerinden cilt tipimize uygun olanı seçip, uygulamamız yüz bakımımıza önemli bir artı olabilir. Yüz maskesi, nemlendirici krem ve makyaj malzemelerimizi cilt tipimize ( kuru, yağlı, karma vb. ) uygun olanlar arasından seçmemiz, yüzümün yağ dengesinin korunması açısından oldukça önemlidir. Siz de kusursuz, bakımlı ve sağlıklı görünen bir yüze sahip olmak istiyor iseniz, kozmetik ürünlerinizi cilt tipinize uygun seçmeli, makyaj temizliğinizi ihmal etmemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git