Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz
15 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Makyaj her kadının vazgeçilmezidir. Kimi zaman cilt kusurlarını kapatır kimi zaman güzelliğine güzellik katar. Makyaj yapmayan kadın veya en azından bir göz kalemi kullanmayan bayan neredeyse yoktur. Hemen hemen herkes hayatında sık veya daha az aralıklar ile mutlaka makyaj yapmışlardır. Özellikle düğün, nişan, mezuniyet ve özel günlerde tercih edilir. Bazı hanımefendiler her gün yapmayı tercih eder bazıları ise iş hayatında bu tercihe aslında cildinize göre değişir.

Makyaj Yapmanın Dezavantajları

Makyaj kullanımı her gün yapılsın ya da ayda bir yapılsın. Ne sıkla tercih ederseniz edin makyajın zararlarını inkar etmek pekte olanaklı değil. Makyaj yapılan ciltler zarar görmekte, tahriş olmakta ve cilt doğal yapısını bozmakta. Özellikle sık makyaj yapmayı tercih ediyorsanız makyaj yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka bilmeli, makyaj uygulamalarını ve makyaj malzemelerinizi bilinçli olmalısınız. Aksi halde cildinize geri dönüşümü olmayan zararlar verecek ve cilt hastalıklarına davetiye çıkaracaksınız.

Peki, makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz;

  1. Makyaj Malzemelerinin Kalitesi. Makyaj yaparken ilk dikkat edeceğiniz husus şey makyaj malzemeleriniz. Makyaj malzemeleriniz olabildiğince doğal ürünlerden yapılmış ve oldukça kimyasaldan uzak ürünler olmasına özen göstermelisiniz.
  2. Makyaj Malzemelerinin Doğru Kullanımı. Makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise; makyaj malzemelerini doğru kullanmalısınız. Doğru kullanılan makyaj malzemeleri cilde daha az zarar vermekte.
  3. Baz Kullanımı. Sık makyaj tazelemek istemiyor ve makyajın zararlarının farkındayım bu yüzden makyaj üstüne makyaj yapmak istemiyorum diyenlerden seniz mutlaka altta bir baz kullanmalısınız. Kullanacağınız baz makyajınızı cildinize sabitleyecek ve akmasını önleyecektir. Buda sizlerin makyaj tazelemenizi önleyecek ve makyaj üstüne makyaj yapmamış olacaksınız.
  4. Doğru Zamanda Makyaj Yapmak. Makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken diğer husus; doğru zamanda makyaj yapmak. Makyajın zamanı olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet, ünlü makyöz ve güzellik uzmanlarına göre makyaj yapmanın zamanı vardır. Gece makyaj yapmak yani makyaj cildinizde barındırmak çok tehlikelidir. Yine sabah uyanır uyanmaz cilt temizlenmeden yapılan makyajlarda cilde oldukça zarar vermektedir.
  5. Makyaj Sonrası Cilt Temizliği. Makyaj yaptıktan sonra mutlaka cildinizi temizlemeli ve mümkünse sürekli makyajlı olmak yerine daha az veya daha az makyaj ürünü kullanmayı tercih etmelisiniz. Makyaj malzemelerini cildinizde uzun kalmamasına özen göstermelisiniz. Örneğin günde beş veya altı saati aşmamalı aksi halde cildiniz yıpranacak erken yaşlanacak ve tahribata uğrayacaktır. Makyaj malzemelerinde bulunan ağır kimyasal ürünler cildinizden içeri girerek gözeneklerinizi tıkayacaktır bu yüzden makyaj sonrası mutlaka cilt temizlenmeli, günlük yüzeysel peeling yapılmalıdır. Cilt Temizliğinin 10 Püf Noktası
  6. Cilt Tipinize Uygun Makyaj Ürünleri Seçimi. Makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken son husus olarak cildinizi tanıyıp ona göre makyaj ürünleri seçmeniz. Ten renginize göre fondöten kullanmalı, göz renginiz ve kirpik yapınıza göre rimel ve göz kalemleri tercih etmelisiniz. Gözlerinizin özellikle alerjen uyarılarına dikkat etmeli bu yüzden piyasada satılan ucuz makyaj ürünlerini veya içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz ürünleri tercih etmemelisiniz.


Cilt kanserinin arttığı son zamanlarda görülüyor ki ilk sebep makyaj ürünlerinin kalitesizliği, aşırı kimyasal oluşu ve içerisinde ki zararlı maddeler. Uygun ortamlarda da üretilmeyen bu ürünler cildinize düşman olacaktır. Değerli hanımlar unutmayınız ki güzel görünmeyi herkes istiyor fakat sağlığınız ilk sırada. Sağlıklı güzel görünmeye dikkat etmeli, var olan sağlığınızı korumak için elinizden gelenin fazlasını yapmalısınız. Sağlıklı olduğunuz sürece güzel, sağlıklı olduğunuz takdirde mutlu olursunuz. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin sağlık bakanlığı onayının olup olmadığına dikkat ediniz. Makyajınıza verdiğiniz önemi sağlığınıza da vermeli ve tüm uygulamalarınızı sağlığınızı düşünerek yapmalısınız.

Kalıcı Makyajla İlgili Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımız için tıklayınız.

Cilt Lekelerini Kapatıcı Makyaj başlıklı yazımız için tıklayınız.

Sarışınlar İçin Makyaj Önerileri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git