Makyajda Bilinmesi Gerekenler

makyajda-bilinmesi-gerekenler
19 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Makyajda Bilinmesi Gerekenler

Kadınların en değer verdiği güzelliğini tamamlayıcı olarak gördükleri makyaj, doğru yapılmadığı sürece doğal güzelliği götürüp daha çirkin görünmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle yazımızda makyajda bilinmesi gerekenler hakkında temel bilgilere yer vereceğiz. Ciltte doğru bir makyaj için öncesinde yapılması gerekenlere de önem vermek gerekir. Bunlar başlıca;

Makyaj öncesi, ciltte önceden kalmış makyaj kalıntısı varsa güzelce temizlenmeli ve nemlendiriciler ile cilt nemlendirilmelidir. Cildi temizlemek için de cilt yapısına uygun temizleyici losyon tercih edilmelidir.

  • Cilde uygulanan nemlendirici krem veya losyon, cildin emilimi için 15-20 dakika kadar beklenmelidir. Bunun ardından fondöten sürme işlemine geçebilirsiniz. Fondötenin cildinizde uzun süre kalmasını istiyorsanız öncesinde belli aralıklarla cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.
  • Makyajda kullanılan makyaj fırçası mutlaka temiz olmalıdır. Özellikle farklı tonlarda kapatıcı kalıntıları yeni uygulanacak makyajın kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle fırçalar her kullanımın ardından temizlenmelidir.
  • Makyajda tercih edilen kapatıcı ve fondöten tonunda doğru uygulama çok önemlidir. Kapatıcılar ten rengi ile uyumlu olmalıdır. Eğer yeni bir fondöten alacaksanız bunu temiz ciltte deneyerek almalısınız. Kapatıcı veya fondöten rengi, ciltten açık değil cilt ile aynı renkte olmalıdır. Ayrıca ortak kullanılan fırçalar sağlık açısından zararlıdır. Bu nedenle alışverişte deneme yapmak için ya kendi fırçanızı kullanın ya da kullanılmamış bir fırça alın.
  • Dudak makyajında doğru orantı çok önemlidir. Özellikle koyu renk rujlar makyaj hatasını çok çabuk belli ederken dudağınızın kötü bir görünüme dönüşmesine de neden olabilir. Yüzde hem dudak hem de göz makyajı aynı anda koyu tonlar kullanılmamalıdır. Bu güzel sanılan görüntü bayanları itici hale getirebilir ve kaliteyi aşağı çeker.
  • Makyajda bilinmesi gerekenler göz makyajında simetri çok önemlidir. Gözünüze çektiğiniz kalem ile gözün biri daha iri dururken diğeri daha küçük görünebilir. Bundansa göz makyajı yapmamak daha iyidir. Kullanılan rimelin kalitesine dikkat etmek gerekir. Kalitesiz rimel hem göz sağlığına zarar verir hem de çabuk akar. Rimeli uygulamaya kirpik uçlarından başlamanız kirpiklerde daha etkili olacaktır. İkinci katı uygulamak için de kirpik diplerinden başlayın.
  • Makyajda en önemli kısım renklerin uyumudur. Gelişigüzel seçilen renkler tabiri caizse bir kadını palyaçoya çevirebilir. Yüzdeki uyumun kaş ve saç rengine olan uyumu da dengelendiğinde bir prensesten daha güzel olabilirsiniz. Makyajda doğru uyum biraz da deneme yanılma yolu ile elde edilir.


Makyaj Yaparken Takip Edilecek Sıra

Her şeyden önce kullanılan malzemelerin mutlaka kaliteli olması gerekir ve mümkünse paraben içermeyen ürünleri tercih edin. Uzun süre makyajın yüzünüzde kalmasına izin vermeyin. Kimyasal içerikli ürünler zamanla sağlığa zarar vermektedir. Uzun süreli kullanımlarda sivilce oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu açıklamalardan sonra Makyajda bilinmesi gerekenler için makyaj sırasına geçebiliriz.

  • Makyajdan 15 dk. önce nemlendirdiğiniz cildinizde ilk olarak göz makyajı ile başlamalısınız.
  • Rimel kullanacaksanız bunu sonra da yapabilirsiniz.
  • Ardından yüz makyajı ve rujunuzu sürün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git