Makyajda Doğru Bilinen Yanlışlar

Makyajda Doğru Bilinen Yanlışlar
27 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Makyajda Doğru Bilinen Yanlışlar

Yüzünüze çalakalem bir sürü boya malzemesi sürmek makyaj yaptığınız anlamına gelmez. Her estetik uygulamada olduğu gibi makyajın da doğru tekniklerle ve özenle gerçekleştirilmesi gerekir. Nitekim her göz açıp kapadığında toz farı göz kapağına bulaşan; rimel kalıntıları farıyla karışarak renk kaybına uğrayan ya da rujları dudaklarından taşan ve komik görünen kadınlardan olmayı kim ister? Makyajda doğru bilinen yanlışlar zannettiğinizden çok daha fazla.

Dışarıya çıkarken, bir topluluk önünde konuşurken yüzümüzü kartvizitimiz gibi kullanır ve iyi görünmek isteriz. Ancak bazen makyajımız ne kadar uğraşırsak uğraşalım bizi mutlu etmeyebilir. Birkaç saat sonra ilk yaptığımız makyajdan eser kalmayabilir; canlı ve güzel görünmek isterken son derece etkisiz bir görünümle hevesimizin kaçtığını görebiliriz.

Sık Yapılan Hatalar  • Fondöten rengini cildinizinkinden bir ton koyu seçtiğinizde cilt hatalarınızın kapanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çoğu parfümeride size gelişigüzel tavsiye edilen fondöten tonları böyle olmakla beraber doğru seçimi ne açık ne de koyudan yana yapmalısınız. Cildinize en uygun fondöten cilt renginize en yakın olandır. Bu sayede boynunuz ve dekolte bölgenizin cilt rengiyle yüzünüzünki arasında ton farkı olmayacaktır. Yüzünüzdeki sivilce benzeri oluşumlar da çok daha rahat kamufle olacaktır.
  • Aydınlatıcı veya bronzlaştırıcıyı tüm yüzünüze uygulamak sizi ışıl ışıl göstermeyecektir. Aydınlatıcıyı, yüzünüzde öne çıkarmak istediğiniz elmacık kemiği gibi bölgelere sürmeniz daha doğrudur; bronzlaştırıcıyı tüm yüze sürmeniz ise size güneş yanığı görünümü verecektir; bu ürünü kontür çizgilerinin üzerine çok dikkatli ve az miktarda uygulamalısınız. Makyajda doğru bilinen yanlışlar içerisinde aydınlatıcılar bir numaralı sırayı almaktadır.
  • Allığınızı tüm yanaklarınıza bol miktarda sürmek sizi canlı göstermeyecek, tam aksine elma yutmuş masal kahramanı gibi yapmacık bir görünüme sebep olacaktır. Doğrusu; allığı elmacık kemiklerinden şakaklara doğru ama saç çizgisine ulaşmayacak ölçüde sürmektir.
  • Gözaltı kapatıcısını cilt lekeleriniz için kullanarak iyi bir görünüme sahip olacağınızı düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Bunun yerine cilt renginize uygun, yeşil alt tonlu bir kapatıcı kullanmanız çok daha doğal bir görüntüyü size kazandıracaktır.
  • Rimelden sonra kirpik kıvırıcı kullanarak rimelin etkisini kalıcı kılamazsınız. Tam aksine rimel sürülmüş kirpikleri kıvırmaya çalışırken yapışmalara, kırılmalara hatta kirpik dökülmelerine yol açmanız an meselesi. Önce kirpiklerinizi kıvırın; sonra rimel sürün.
  • Allığınızı sürmeden önce üzerindeki tozlara üfleyerek daha doğru bir dağılım yapmıyorsunuz. Bu hareket, nefesinizdeki muhtemel mikropların allık fırçası vasıtasıyla yüzünüze bulaşmasına ve ilerideki sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Kaş fırçasını bastırarak kullanırsanız daha belirgin ve doğru renkte kaşlarınız olmaz. Doğal kaş görünümü için açık tonlu bir kaş kalemi ile dikine hareketler eşliğinde boyama yapmalı ve sonrasında kaşlarınızı taramalısınız.

Makyajda doğru bilinen yanlışlar; bugüne dek öğrendiklerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerektiğini size hatırlatıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git