Makyajdan Önce Cilt Temizliği

makyajdan önce cilt temizliği
1 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Makyaj Öncesi Cilt Temizliği

Makyaj; biz kadınların neredeyse her gün yaptığı ve güzelliğimize güzellik katan bir uygulamadır. Birçok farklı stil içerir ve bunlardan en çok kullanılanları, gece makyajı ve gündüz makyajıdır. Ancak makyajın tarzı, ne zaman ve ne şekilde yapıldığı fark etmeksizin makyajdan önce yapmamız gereken birçok uygulama vardır. Bu uygulamalar hem makyajımızın daha doğal görünmesi için, hem cildimizi makyaja hazırlamak için hem makyajımızın cilt tarafından daha iyi tutulması için hem de cildimizin makyajdan göreceği zararları minimuma indirmek içindir. Böylesi faydaları olan bu uygulamaların genelini makyajdan önce cilt temizliği adı altında toplayabiliriz.

Sadece makyaj için değil, kendi cilt sağlığımız açısından da bu uygulamalar son derece faydalıdır. Her insanın özellikle kadınların, cilt güzelliklerini sağlamak ve cilt sağlıklarını korumak adına makyajdan önce cilt temizliğini her gün yapmaları gerekmektedir. Üstelik gün içerisinde farklı makyaj yapacaksanız, her makyaj öncesi cildinizi temizlemeli ve bakımını da yapmalısınız. Böylece makyajınız daha kalıcı, daha doğal olacak; cildiniz ise daha sağlıklı ve daha güzel görünecektir.

Makyaj Öncesi Cilt Temizliğinde Kullanılacak Teknikler

Tıpkı makyajımızda özenli teknikler kullandığımız ve dakikalarca uğraştığımız gibi, makyajdan önce cilt temizliğimiz konusunda da son derece özenli ve duyarlı davranmalıyız. Cildimizin bizim en hassas kıyafetimiz olduğunu unutmamalıyız. Şimdi bu teknikleri sırası ile inceleyebiliriz.  1. Makyajımıza başlamadan önce uygulamamız gereken tekniklerden önce, ellerimizi yıkayarak hijyenini güzel bir şekilde sağlamamız gerekmektedir. Çünkü birçok makyaj tekniğini ellerimizi kullanarak yaydırma işlemini yapacağımızdan dolayı ellerimizin temizliği son derece önemlidir.
  2. İkinci olarak da cildimizin hijyenini sağlamalıyız. Cilt temizliği de cildimize olan yararı dışında makyajımızın güzelliği açısından da önemli bir maddedir. Temiz bir ciltte makyaj daha hoş ve daha canlı görünür.
  3. Üçüncü olarak da cilt tiplerine göre makyaj malzemesi seçme işlemi gelmektedir. Bu işlem de kullanacağınız makyaj malzemelerinin cildinize uyum sağlayarak daha doğal görünmesi için gereklidir. Örneğin yağlı cilt tipine sahip bayanların, kullanacakları kapatıcıların yağ içerikli olmaması gerekmektedir. Bu ciltte ekstradan sivilce oluşumunu engellemede önemlidir.
  4. Ayrıca kullanacağınız tüm ürünlerin kaliteli ürünler olmasına dikkat edin. Markasız ürünler cildinize zarar verici maddelerden oluşabilir. Ve bu ürünler, yapacağınız makyajın kalitesini düşürebilir. Ayrıca markalı ürünlerin kullanımı, cildinizdeki kusurların kapatılmasına adına daha etkilidir. Ancak kalitesiz ürünlerde bu etki çok düşüktür.
  5. Bunun yanı sıra makyaj öncesini ve aynı zamanda sonrasını da kapsayan bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi, gece yatmadan önce mutlaka gün içerisinde yapmış olduğunuz makyajı silmektir. Çünkü her gün makyaj yapan bir bayan iseniz, ertesi güne cildinizin hazırlanması adına, gece bir önceki günün makyajının silinmiş olması gerekmektedir. Bu cildinizin dinlenmesi için kesinlikle atlanmaması gereken bir kuraldır.

İlgili Konular
– Makyaj Temizleme Yöntemleri
– Bitkisel Makyaj Temizleme
– Gül Suyu ile Yüz Temizleme
– Dayanıklı Makyajın Püf Noktaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git