Makyajın Cilde Zararları

Yaşlanmanın Etkilerinden Korunma
24 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Makyajın Cilde Zararları

Makyaj, kadınların vazgeçilmez güzellik sırlarındandır. Kişinin tercihi, çalışma ortamı ve yaşantısına göre;abartılı veya sade, keyfi ya da mecburi, hemen hepimiz günlük hayatımızda makyaj yaparız.

Peki makyajın cilde zararları ile ilgili yeterli bilgiye sahip miyiz ?

Cilt yapısının oturması ancak 20 yaşında gerçekleşir. Cilt sağlığı için bu yaşa kadar makyaj yapılmaması gerekir. Fakat ergenlik dönemindeki gençler, gerek yaşın verdiği heves gerekse ergenliğe bağlı artan sivilceleri kapatabilmek için küçük yaşta makyaj yapmaya başlar. Bu da cilt problemlerini beraberinde getirir. Çünkü 14-15 yaşındaki bir bireyin ne doğru ürün seçimi ne de makyaj temizliği konusunda yeterli bilgiye sahip olması mümkün değildir. Bu konuda ebeveynlerin mutlaka gerekli uyarılarda bulunması gerekir.

Makyajın Ciltte Yarattığı Olumsuzluklar

Bilinçsiz seçilen malzemeler ciltte ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Fondöten, kapatıcı gibi cilt yüzeyini kaplayan ürünler, cildin hava ile temasını engeller ve cilt, en önemli besin kaynağı oksijenden mahrum kalır.

Kalitesiz rimel ve göz kalemleri kirpik dökülmesine sebep olabilir.

Su bazlı rujlar dudakta kuruma ve çatlamalara yol açar. Bu yüzden yağ bazlı dudak renklendiriciler tercih edilmelidir.

Yanlış ürün seçimi gözenekleritıkar ve tıkanan gözeneklerde biriken yağ,sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olur.

Genellikle yara, sivilce vb. kapatılmak için özenli bir makyaj girişiminde bulunuruz. Oysa tam aksine, yara üzerine kesinlikle makyaj uygulanmamalıdır. Çünkü bu işlem yarada enfeksiyona yol açabilir.Başkalarının makyaj malzemelerini kullanmakta yapılan en büyük makyaj hatalarından biridir. Bu şekilde, kişiden kişiye hastalık veya enfeksiyon bulaşması muhtemeldir.

Makyajın doğru temizlenmemesi erken yaşlanmaya neden olur. İyi temizlenmeyen makyaj, kadınların korkulu rüyası kırışıklık ve erken yaşlanmaya yol açar.

Makyajın Zararlarını Önlemek Mümkün müdür ?

Makyajın cilde zararlarını tamamen yok edemiyor olsak bile en aza indirmek elbette mümkün.

Öncelikle doğru malzemeler (içeriğinde mica,titanyumdioksit,zinc oksit gibi maddeler bulunan) tercih edilmelidir. Cilt yapısına uygun, kimyasal içermeyen, cildin hava almasını engellemeyen su bazlı ürünler kullanılmalıdır. Hatta bu konuda bir uzmandan yardım alınması en doğrusudur.

Kullanılmak istenen ürün, önce vücudun küçük bir bölümünde test edilmeli, eğer alerjik reaksiyon yaratmıyorsa, ancak o zaman kullanılmalıdır. Sürüldüğü anda reaksiyon göstermesi beklenmez. 72 saat kadar beklemek gerekir. 72 saatten sonra genellikle her hangi bir reaksiyona neden olmaz.

Makyaj yapmadan önce eller ve yüz güzelce yıkanmalıdır ve tonik ile ciltteki gözenekler sıkılaştırılmalıdır. Sonrasında ise cilt iyi şekilde nemlendirilmelidir. Cildin nemlenmediği durumda yapılan makyaj hoş bir görüntü sergilemez.

Özel durumlar dışında doğal, hafif makyaj yapmak cildimizi daha az yorar. Bu nedenle günlük makyajımız hafif olmalıdır.

Makyajın cilde zararlarında en büyük etken temizleme hatalarıdır. Makyaj, yatmadan önce mutlaka cilt tipine uygun  ürünlerle temizlenmeli, yüz sabunla ve bol suyla yıkanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git