Manikür Evreleri Nelerdir

Manikür Evreleri Nelerdir
9 Mart 2016 tarihinde eklendi

Manikür Evreleri Nelerdir

Eller ve tırnaklar bir kadın için dikkat çeken yerlerden biri. Bakımlı ellere sahip olmak için düzenli olarak yapacağımız manikür her kadın için vazgeçilmez bir uygulama. Temiz, bakımlı ellere sahip olmak için doğru manikür çok önemli. Aslında çoğu kadın kendini özel hissetmek kadar çevredeki bakışları kazanmak için yumuşak, bakımlı ve estetik el ve ayaklara sahip olmak ister. Bilinçsiz yapılacak manikürler hijyen sorunları bile yaratabilir. Cilt ve yüz bakımının önemi gibi tırnak bakımı da aslında manikür evrelerinin de öncesinde, mutlaka düzenli yapılması gereken ilk adımlardan. Aslında evde kendi kendinize ya da öğle tatili arasına sıkıştırabileceğiniz manikürü gerekli malzemeleri sağladıktan sonra bir sürelik çıraklık dönemi ardından kendiniz yapmak da mümkün. Özellikle son dönemde çıkan elektronik aletler bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir.

İhtiyaç Olan Malzemeler

Öncelikle karar vermeniz gereken kendi manikürünüzü kendinizin yapıp yapmayacağı. Eğer kendi evinizde yapmayı planlıyorsanız ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasında törpü, kütikül giderici aparat ve tırnak bakımı için gerekli olan malzemeler yer alır.

Adımlar

 • Maniküre başlamadan önce tırnaklarda oje varsa çıkartılır,
 • Törpü ile tırnaklarınıza küt ya da oval, istediğiniz şekli verin. Metal yerine kağıt törpü tercih edin.
 • 1 kap içerisine 1 adet limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat koyup ılık suyla karıştırın.
 • Tırnaklarınızı ılık suyun içinde 10-15 dakika dinlendirin. Hatta suyun içine bir damla sabun ya da şampuan koymak tırnakları yumuşatacaktır.
 • Yeteri kadar bekletip elleriniz yumuşadıktan sonra kütikül itici aletle tırnaklarınızın etlerini itebilirsiniz. Bunu takiben kenarlarda biriken etleri tırnak makası ile kesin.
 • Tırnakları güzelce temizledikten sonra kolonya ve bir nemlendirici uygulayın.
 • Son aşama olarak istediğiniz ojeyi tırnaklarınıza uygulayın.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Manikür evrelerinde dikkat edilmesi gereken hijyenik konulardan ilki kullanılacak malzemeler. Törpü, pens, makas gibi malzemelerin hijyenik açıdan uygun ve temiz olması gerekiyor.
 • Özellikle makas kullanımında kesilen bölgeler varsa enfeksiyon kapılmaması adına gerekli solüsyonlar kullanılmalıdır.
 • Hatalı törpülemeler tırnak kırılmalarına yol açabiliyor. Yanlardan ortaya doğru yumuşak şekilde törpülemeye dikkat etmeliyiz.
 • Kullanılan oje de görsel anlamda önemli bir konu.
 • Bunca uygulanan malzeme sonrasında elleri nemlendirmek tamamlayıcı bir adım.
 • Eğer kendi malzemelerinizi değil kuaförde ortak kullanıma açık manikür setlerini kullanıyorsanız, ürünlerin temizlendiğinden emin olun.

Tamamlayıcı Ürünler

Manikür evreleri boyunca kullanabileceğiniz çeşitli markaların ürünleri manikür uygulamasını kolaylaştırarak size yeni alternatifler sunuyor. Bu ürünler arasında tırnak nemlendiricileri, tırnak eti kalemleri, cuticle azaltıcılar, leke açıcı-soyucu maskeler bulunuyor.

French Manikür İle Tamamlayın

Manikürün ardından tırnaklarınıza şeffaf yada açık pembe oje sürüp kurumasını bekleyin. Ardından beyaz tondaki ojeyi tırnaklarınızın ucuna sürüp tırnağınızın şeklini takip edin. Uçlardaki beyaz ojenin kurumasıyla üzerine tekrar şeffaf biroje süreceğiniz tırnaklarınızın French manikür işlemi böylelikle tamamlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git