Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir

Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir
24 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir

Uzun yılardır uygulanan masaj ile birçok selülit problemi başta olmak üzere problemlere çözümler sunmuştur. Varis ve romatizmaya iyi gelen masaj ayrıca toplardamar iltihaplarına da iyi gelmektedir. Romatizma ağrılarını giderici özelliği ile yaygınlaşan masaj günümüzde stres ve yorgunluklara da iyi gelmektedir.

Masaj İle Kilo Verme

Masajın kilo problemleri yaşayan insanlar için faydaları oldukça fazladır. Düzenli olarak yapılan bu masajlar ile etkili bir şekilde kilo kaybedildiği görülmektedir. Vücudu sıkılaştırarak oluşan sarkmaların önüne geçmektedir. Zamanla o sarkmalar masaj sayesinde toparlanarak sıkılaşmayı sağlamaktadır. Vücudun yorgunluğunu alarak kasların dinlenmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Belirli bir hastalıkları olan kişilerin düzenli olarak yaptırdıkları masaj ile hem ruhsal açıdan hem de bedenen rahatlık sağlandığı gözle görülmektedir. Masaj yaptıran insanlarda enerji yönünden kuvvetlendiği de görülmektedir. Baş ağrısı yaşanıldığı zaman ağrının olduğu bölgeye masaj uygulayarak ağrının hafifleşmesi sağlanır.

Masajın Vücuda Etkileri

  • Masaj ile vücuttaki toksinler atılmaktadır. Hem vücut hem de cilt esneklik sağlayarak canlanır. Vücuda yapılan masajların metabolizmaya katkıları da oldukça fazladır. Yapılan masaj ile metabolizma hızlanarak kilo verilme hızı da artmaktadır.
  • Masaj vücudun kan dolaşımını da hızlandırır. Masaj sayesinde kaslar üzerinde oluşan yağlar parçalanır. Böylelikle kaslar güçlenerek aynı zamanda esneklik kazanır.
  • Masajın yanı sıra vücudun ihtiyacı olan suyu da karşılamak gerekir. Bol bol içilen su ile yapılan masajlar sayesinde ciltte ve vücutta oluşan kırışıklıklar yok edilebilir ya da önüne geçilebilir.


Yalnızca masaj yaptırarak kasların kuvvetlenmesini sağlamayı düşünmek yanlıştır. Kaslar masaj sayesinde enerjik hale gelerek egzersizler ile güçlendirilir. Masajın asıl amacı kişilerin üzerindeki yorgunluğu atarak onun yerine enerji vermektir. Çeşitli masaj seçenekleri bulunmaktadır.

Klasik Masaj

Klasik masaj olarak bilinen yapılması kolay ve günlük hayatımızda yorgunlukları üzerimizden atmak için yapılan masajlardır. Bu masaj ile dinlenme ve gevşeme sağlanır. Masaj yağı olup olmaması pek önemli değildir. Bu masaj ile insanlar gün içerisinde karşılaştıkları ve yaşadıkları yorgunluk, stres gibi durumlardan arınmış ve dinlenmiş olacaktır.

Aromaterapi

Bir başka masaj çeşidi olan aromaterapi ise klasik masajların benzeri olan ve bitkiler ile desteklenerek yapılan bir masaj çeşididir. Özel olarak hazırlanan masaj yağları ile yapılmaktadır. Gevşetici ve rahatlatıcı faydalarının yanı sıra dinlendirici özellikleri de bulunmaktadır. Kişileri zinde tutmak için seçilebilir. Bu masaj çeşidi bilinen klasik masaj yöntemi ile birlikte desteklenerek yapılmaktadır.

Spor Masajı

Genellikle sporcuların çok tercih ettiği bir masaj türü olan spor masajı da çeşitli spor etkinlikleri ve aktivitelerinde kullanılan bir masajdır. Bu masaj bilinen klasik masajdan biraz farklıdır. Klasik masajdan ayıran en büyük özelliği ise belirli bir ritim ile süre tutularak yapılıyor olmasıdır. Bu masajın da dinlendirici etkisi oldukça fazladır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git