Modern Akne Tedavisi

Modern Akne Tedavisi
17 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Modern Akne Tedavisi

Akne, yani halk dilinde sivilce kıl gözeneklerinde sebum denilen yağ, bakteri ve ölü hücre birleşmesi ve bu kıl kökünü tıkaması sebebiyle oluşan bir cilt sorunudur. Akne ergenik dönemindeki çocuklarda çok sık olmakla birlikte yetişkin bireylerde de cilt sorunu olarak baş göstermektedir.

Bu cilt sorunu uzmanlar tarafından modern akne tedavisi ile tedavi edilmektedir. Bu işlem cildin fazla yağ üretimini azaltarak, ölü hücrelerin ciltten atılması ve uygulanan ilaçlar ile hastalık bakterisinin yok edilmesi ile ilerlemektedir. Modern akne tedavisinde tedavi yöntemleri aknenin türüne göre değişmektedir. Hafif, orta ve ağır olarak kategorize edilmiş bu cilt sorunu, bu kategorilere göre ilaç kullandırılarak bitirilmektedir. Ylnız doğru akne tedavisinin uygulandığından emin olmanız gerekmektedir. Kremler, oral yolla alınan ilaçlar, antibiyotikler veya iğneler vücuda zarar vermeden cilt sorunu çözmelidir.

Kronik olarak gerçekleşen akne tedavilerinde de modern akne tedavisi mevcuttur. Uzman kişi tarafından kullanılan ilaç veya losyonlara yanıt vermeyen akne vakalarında mavi ışık tedavisi veya diyot lazer tedavisi yöntemleri kullanılmaktadır. Modern akne tedavisi ile kullanılan lazer ve ışık tedavisi nedir, nasıl kullanılır öğrenelim.

Lazer ve Işık Tedavisi:

Lazer ve ışık tedavileri genelde ilaçlara yanıt vermeyen durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Yani bu yöntemler kullanılmak için başvurulan yöntemler ise akne oldukça güçlü demektir. Işık tedavisinin çeşitleri vardır bunlardan ilki mavi ışıktır.  • Mavi Işık Tedavisi: Düşük yoğunluk etkisi gösteren mavi ışık deriye nüfuz ettirilerek yapılan bir yöntemdir. Bu yöntem bakterinin yok edilmesini sağlamaktadır. Ağrısız ve tek seansta bitirilir. Tedavi sonrası ufak kızarıklıklar oluşabilir fakat kısa süre sonra geçecektir.
  • Darbeli Işık ve Isı Enerji Tedavisi:Bu tedavi yöntemi de mavi ışık gibidir. Yan etkiler mavi ışık tedavisindeki gibi geçici kızarıklar olarak görülür.
  • Diyot Lazer Tedavisi: Dış deriye zarar vermeden orta tabakada bulunan yağ ve bakterilerin yok edilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Lazer tedavisi ışık tedavisi gibi hafif değildir. Tedavi süresince ve sonrası ağrılar olabilmektedir. Yan etkiler olarak geçici kızarıklık ve hafif şişmeler görülebilir.
  • Fotodinamik Tedavisi: Bu tedavi yönteminde topikal ilaçlar ve ışık tedavileri birleştirilerek yapılır. Fotosensitize ajan olarak adlandırılan yöntem cilde uygulanır. Yan etki olarak kızarıklık, akne üzerinde yanma ve şişlik görülebilir.
  • Fotopneumatik Tedavisi: Yağ bezeleri ve ölü hücrelerin cilt yüzeyine çıkarılması için kullanılan vakum yöntemidir. Mavi ve açık kırmışı ışık tedavileri bu yönteme yrdımcı olarak kullanılmaktadır.

Aknede modern tedavi yöntemleri bu yöndedir. Ciltteki sivilceler bu kadar ağır değil ve işlem gerektirmiyor ise kimyasal peelingler özel kliniklerde uzman kişiler tarafından uygulanabilmekte, veya evde hazırlanan tamamen doğal peelingler ile akne oluşumu ve tamamen yok ediliş işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yapılan her tedavi sonrası cilde nemlendirici uygulanması gerektiğini de bildirmek gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git